2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Kadir Gecesi'nin önemi

2021 Kadir Gecesi için geri sayım başladı. Her yıl Ramazan ayının gelmesiyle birlikte milyonlarca Müslüman vatandaş tarafından heyecanla beklenen Kadir Gecesi'nin bu yıl hangi güne denk geldiği birçok kişi tarafından sorgulanıyor. Peki, 2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Kadir Gecesi'nin önemi.

Yayınlanma Tarihi: 28.04.2021 10:05
Değiştirme Tarihi: 28.04.2021 10:05
2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi güne denk geliyor? İşte Kadir Gecesi'nin önemi

2021 Kadir Gecesi ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı, tüm İslam camiası tarafından büyük bir merakla sorgulanan ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yayınladığı 2021 yılı dini günler takvimine göre İslam aleminin en kutsal gecesi olan Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021'de idrak edilecek.

Kur'an-ı Kerim'de "Kadir Suresi"nde bu gece şöyle anlatılıyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab'lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir."

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ 

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.

Allah (c.c.) Kadir Suresinde “Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir. ” buyurarak Kur’an-ı Kerim’in bizleri bu gecede şereflendirdiğini ve bu gecenin Kur’an’ın nuruyla bin aydan daha hayırlı olduğunu söylemektedir.