2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman? İşte kandil tarihleri

Tüm İslam camiası tarafından büyük bir heyecanla beklenen Kadir Gecesi tarihi için araştırmalar internet üzerinden sürmeye devam ediyor. "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nin bu yıl hangi tarihte ihya edileceği belli oldu. Diyanet İşler Başkanlığı tarafından yayımlanan 2021 dini takvimiyle birlikte, Kadir Gecesi'nin tarihi açıklandı. Peki, 2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman? İşte kandil tarihleri

Yayınlanma Tarihi: 09.03.2021 09:51
Değiştirme Tarihi: 09.03.2021 09:51
2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman? İşte kandil tarihleri

Kadir Gecesi bu yıl ne zaman hangi güne denk geliyor sorusunun yanıtını merak eden milyonlarca Müslüman vatandaş, araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da İslam camiası tarafından heyecanla beklenen Kadir Gecesi, dua ve ibadetlerle gecenin maneviyatını yükseltecek. Peki, 2021 Kadir Gecesi bu yıl ne zaman? İşte kandil tarihleri.

2021 KANDİL TAKVİMİ 

Diyanet İşleri Başkanlığı Vakit Hesaplama Bölümü'nün "vakithesaplama.diyanet.gov.tr" internet adresinde yer alan bilgiye göre, recep ayının cumaya bağlanan ilk perşembe akşamı olan 18 Şubat'ta Regaip Kandili idrak edildi.

Hazreti Muhammed'in Allah'ın huzuruna yükseldiği gece olarak kabul edilen Miraç Kandili 10 Mart'ta ve ramazanın müjdecisi kabul edilen Berat Kandili'nin 27 Mart'ta idrak edilmesinin ardından, on bir ayın sultanı, huzur ve bereket ayı ramazan 13 Nisan'da başlayacak.

KADİR GECESİ NE ZAMAN? 

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olduğu bildirilen Kadir Gecesi, ramazanın 27. gecesi olan 8 Mayıs'ta idrak edilecek ve Müslümanlar 13 Mayıs'ta Ramazan Bayramı'nı karşılayacak.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ 

Kur’an-ı Kerim’i bu mübarek gecede indirdiğini bizlere bildiren Rabbimiz, bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir suresi ile anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (s.a.s) de bu gecenin kıymetini "Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah'tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır" (Buhârî, Kadir 1) şeklinde ifade etmiştir.