2021 Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte Hıdırellez hakkında bilinmesi gerekenler

2021 Hıdırellez kutlamaları için geri sayım başladı. Her yıl binlerce vatandaşın çeşitli etkinliklerle kutladığı Hıdırellez için artık çok az bir zaman kaldı. Hıdırellez gününü kaçırmak istemeyen vatandaşlar, internet üzerinden '2021 Hıdırellez ne zaman?' sorusunun yanıtını merak ediyor. Peki, 2021 Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte Hıdırellez hakkında bilinmesi gerekenler

Yayınlanma Tarihi: 16.03.2021 15:28
Değiştirme Tarihi: 16.03.2021 15:28
2021 Hıdırellez ne zaman kutlanacak? İşte Hıdırellez hakkında bilinmesi gerekenler

Her yıl çeşitli etkinlikler düzenlenerek kutlanan Hıdırellez gününün bu yıl ne zaman kutlanacağını merak eden birçok kişi araştırmalarını internet üzerinden sürdürmeye devam ediyor. Peki, Hıdırellez ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte 2021 yılı Hıdırellez tarihi.

HIDIRELLEZ NE ZAMAN?

Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştuğu günü de simgeleyen, Hızır ve İlyas sözcüklerinin birleşmesiyle halk dilinde Hıdrellez olarak anılmaya başlayan doğanın canlanmasının sevinçle karşılandığı gün Hıdrellez, ibadetlerden, temizliğe, yardımlaşmalardan, diğer hazırlıklara, adeta bir bayrama hazırlanır gibi hazırlanılan 6 Mayıs sabahı asırlardır büyük bir coşkuyla kutlanıyor.

HIDIRELLEZ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

AA muhabirinin, Çukurova Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erman Artun'un "Türk halk kültüründe Hıdrellez" adlı makalesinden derlediği bilgiye göre, Hıdrellez; doğanın canlanması, kış mevsiminin bitip yaz mevsiminin başlamasının kutlanmasıdır.

Gecesi ve sabahına ilişkin kendine has inanışlarıyla kutlanan Hıdrellez'le ilgili bölgelere göre değişiklikler görülse de özünde hep bir coşkuyu barındıran ''Ruz-ı Hızır günü'' yani Hıdırellez, Türk dünyasında ve Anadolu'da hala canlılığını koruyor.

Teneke çalınmasından, 40 otun kaynatılmış suyuyla banyo yapılmasına, gül ağacının altında dilek dilenmesinden, karınca toprağının cüzdanlarda saklanmasına kadar pek çok inanışı içinde barındıran, her birinin simgesel anlamları farklı olan Hıdrellez inanışları geçmişten getirilen en önemli kültür ögelerinin geleceğe taşınmasını sağlıyor.