2021 DGS tercih sonuçları açıklandı mı? DGS tercih sonuçlarında son durum...

2021 DGS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı, 2 yıllık üniversite eğitimlerini 4 yıla tamamlamak isteyen binlerce öğrenci tarafından sorgulanmaya başladı. 7 Eylül tarihinde tamamlanan DGS tercihlerinin ardından, adayların gözü ÖSYM'den gelecek olan açıklamaya çevrildi. Peki, 2021 DGS tercih sonuçları açıklandı mı? İşte DGS tercih sonuçlarında son durum.

Yayınlanma Tarihi: 14.09.2021 10:29
Değiştirme Tarihi: 14.09.2021 10:29
2021 DGS tercih sonuçları açıklandı mı? DGS tercih sonuçlarında son durum...

2021 DGS tercih sonuçları için geri sayım sürüyor. 2 yıllık üniversite eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin, eğitimlerini 4 yıla uzatmak için girdikleri DGS sınavının ardından tercih işlemleri tamamlanmıştı. Tercih işlemlerinin ardından binlerce öğrenci, DGS tercih sonuçlarının açıklanacağı tarihi sorguluyor. Peki, 2021 DGS tercih sonuçları açıklandı mı? İşte DGS tercih sonuçlarında son durum.

DGS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

DGS tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz belli olmadı. Geçtiğimiz yıl DGS tercihleri 25 Eylül ve 2 Ekim tarihleri aralığında alınmış, sonuçlar 7 Ekim’de açıklanmıştı. Bu yıl DGS tercihleri 7 Eylül’de sona erdi.

Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.

YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK? 

Yerleştirme işlemi, adayların 2021-DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır.

Programlara yerleştirme işleminde puan en önemli rolü oynamaktadır. Örneğin T programını, aday A birinci tercihinde, aday B dördüncü tercihinde göstermiş olsun. Aday B’nin puanı aday A’dan yüksekse ve aday B ilk üç tercihine puanı yetmediği için yerleştirilmemiş ise T programına puanı daha yüksek olduğu için aday B yerleşecektir. Aynı programı tercih etmiş olan adayların 2021-DGS puanlarının eşit olması durumunda, daha büyük ağırlıkla katılan standart puanı yüksek olana (eşit ağırlıklı 2021-DGS puanında sayısal standart puanı yüksek olan), eşitlik yine sürdüğü takdirde ilgili ÖBP yüksek olana öncelik verilecektir. Eşitlik yine sürdüğü takdirde söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir.

Sağlık muayenesi, bedensel yetersizlik (boy, kilo vb. tercih aşamasında bilinebilen özellikler hariç), mülakat sınavını kazanamama ve intibak eğitiminin olumsuzluğu gibi başvuru sırasında bilinemeyen bir nedenle yerleştirildiği programa kaydı yapılamayan öğrenciler, durumları ÖSYM Başkanlığınca değerlendirilerek, alt tercihlerinden puanlarının elverdiği programlara (burslu programlar hariç) kayıtlar tamamlandıktan sonraki ilk 15 gün içinde ÖSYM Başkanlığına yazılı olarak tüm belgeleriyle birlikte başvurdukları takdirde kontenjan harici yerleştirilirler.

Alt tercihi bulunmayan veya alt tercihine yerleşemeyen adaylar için yapılacak işlem, Yükseköğretim Kurulunca belirlenir.