2021 DGS başvurusu ne zaman? İşte ÖSYM sınav takvimi

2021 DGS başvurusu ne zaman sorusunun yanıtı, sınava katılım sağlayacak olan binlerce üniversite öğrencisinin merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. İki yıllık ön lisans öğrenimlerini dört yıla tamamlamak isteyenlerin katılım sağlayacağı DGS sınavı için başvuru tarihleri merak ediliyor. Peki, 2021 DGS başvurusu ne zaman? İşte ÖSYM sınav takvimi.

Yayınlanma Tarihi: 05.04.2021 11:47
Değiştirme Tarihi: 05.04.2021 11:47
2021 DGS başvurusu ne zaman? İşte ÖSYM sınav takvimi

ÖSYM tarafından her yıl belirli tarihlerde gerçekleştirilen DGS sınavı için geri sayım başladı. Sınava katılım sağlayacak olan binlerce kişi, 2021 DGS başvurularının ne zaman hangi gün yapılacağını merak ediyor. Peki, 2021 DGS başvurusu ne zaman? İşte ÖSYM sınav takvimi.

2021 DGS TAKVİMİ 

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

KİMLER DGS'YE BAŞVURU YAPABİLİR? 

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.