2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM DGS başvuru takvimi

2021 DGS başvuruları için geri sayım başladı. Üniversite öğrencilerinin iki yıllık eğitim lisanslarını dört yıla tamamlamak için girecekleri DGS sınavlarının başvuru tarihleri merakla araştırılıyor. ÖSYM tarafından yayımlanan 2021 yılı sınav takvimiyle birlikte DGS başvuru ve sınav tarihi belli oldu. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM DGS başvuru takvimi.

Yayınlanma Tarihi: 23.03.2021 09:46
Değiştirme Tarihi: 23.03.2021 09:46
2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM DGS başvuru takvimi

DGS başvurularının ne zaman yapılacağı binlerce üniversite öğrencisinin merakla araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte ÖSYM DGS başvuru takvimi.

2021 DGS BAŞVURUSU NE ZAMAN?

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

KİMLER BAŞVURU YAPABİLİR? 

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.