2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte DGS sınav tarihi

2021 DGS sınav başvuruları ne zaman sorusunun yanıtı, Mart ayına girilmesiyle birlikte birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. İki yıllık olan önlisans eğitimlerini dört yıllık lisans eğitimine tamamlamak isteyen vatandaşların gireceği DGS sınavı için başvuru takvimi belli oldu. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte DGS sınav tarihi

Yayınlanma Tarihi: 08.03.2021 10:51
Değiştirme Tarihi: 08.03.2021 10:51
2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte DGS sınav tarihi

2021 DGS sınavının ne zaman yapılacağı, lisans eğitimlerini dört yıla tamamlamak isteyen öğrencilerin merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. ÖSYM tarafından yayımlanan 2021 sınav takvimi sonrası DGS başvuru tarihi belirlendi. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman? İşte DGS sınav tarihi

2021 DGS TAKVİMİ 

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

DGS'YE KİMLER KATILIYOR? 

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler. DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.