2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak? DGS'ye kimler başvurabilir?

2021 DGS başvurularının ne zaman başlayacağını merak eden binlerce üniversite öğrencisi, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. 2 yıllık üniversite hayatlarını 4 yıla tamamlamak için DGS sınavına girmek isteyen öğrenciler, ÖSYM tarafından belirtilen DGS sınav başvuru tarihlerinin ne zaman başlayacağını sorguluyor. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak? DGS'ye kimler başvurabilir?

Yayınlanma Tarihi: 29.03.2021 14:53
Değiştirme Tarihi: 29.03.2021 14:53
2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak? DGS'ye kimler başvurabilir?

2021 DGS sınav başvuruları için geri sayım başladı. Yüz binlerce üniversite öğrencisinin merakla beklediği DGS sınav başvurularının ne zaman başlayacağı, ÖSYM tarafından yayımlanan 2021 sınav takvimiyle birlikte belli oldu. Peki, 2021 DGS başvuruları ne zaman başlayacak? DGS'ye kimler başvurabilir?

2021 DGS TAKVİMİ 

İki yıllık ön lisans programlarını dört yıllık lisans programına tamamlamak isteyen kişilerin katılım sağladığı DGS'nin 2021 takvimi netleşti.

Takvime göre DGS başvuruları bu yıl; 21-31 Mayıs tarihleri arasında tamamlanacak. Geç başvuru günü ise 8 Haziran olarak belirlendi.

DGS sınavı ise 11 Temmuz 2021 tarihinde gerçekleştirilecek.

Sınavın sonuçlarının ise 12 Ağustos'ta adayların erişimine açılması bekleniyor.

KİMLER DGS'YE BAŞVURU YAPABİLİR? 

Lisans programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır.

O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki bütün mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvuruda bulunabilmektedirler.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurt dışından mezun olup denklik belgesi kabul edilen adaylar da Dikey Geçiş Sınavı DGS'ye başvurabilmektedirler.

DGS başvuruları elektronik ortamda veya bizzat ÖSYM bürolarından da yapılabilmektedir. Adayların izleyeceği yollar ÖSYM tarafından her yıl açıklanan kılavuzda ayrıntılı olarak yer almaktadır.

Dikey Geçiş Sınavı DGS` ye giriş sayısı açısından herhangi bir sınırlama yapılmamaktadır. Sınavı kazanmış bir öğrenci isterse daha sonra yine sınava başvuruda bulunabilmektedir ancak 2011 yılında değişen yönetmeliğe göre öğrencilerden puan kesintisi yapılmaktadır.