2021 bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

2021 bursluluk sınavı için geri sayım başladı. 5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik yapılacak olan bursluluk sınavları için tarih ve başvuru araştırmaları sürmeye devam ediyor. Burs almak için sınava girecek olan öğrenciler, bursluluk sınavı başvurusunun nasıl yapılacağını merak ediyor. Peki, 2021 bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2021 11:35
Değiştirme Tarihi: 11.02.2021 11:35
2021 bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

2021 bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak eden binlerce öğrenci, konuyla alakalı internet üzerinden araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. MEB tarafından açıklanan 2021 yılı sınav takvimi doğrultusunda, 2021 İOKBS sınavının yapılacağı tarih belirlendi. Peki, 2021 bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Bursluluk sınavı başvurusu nasıl yapılır?

BURSLULUK SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11’inci sınıflara yönelik olarak İOKBS, 25 Nisan 2021 tarihinde Türkiye saati ile saat 10.00’da yapılacaktır.  İOKBS, başvuru sayısına bağlı olarak gerekli görülen tüm sınav merkezlerinde gerçekleştirilecektir. 

Açık Öğretim Lisesi, Meslekî Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi ve Açık Öğretim Ortaokulu öğrencileri bursluluktan yararlanamayacaklardır.

BURSLULUK SINAVI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Sınav başvuruları, 8-26 Şubat'ta alınacak. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin başvurusu okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacaktır.

Başvuru işlemleri http://www.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılabilecektir.

Öğrenci velisi, çocuğunun başvuru şartlarını taşıması hâlinde, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğünde sınav başvurusunu yapabilecektir.

Öğrenci velisi, “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” ve eklerini, okul müdürlüğüne teslim edecek ve başvurunun yapılmasını sağlayacaktır.

BAŞVURU KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Başvuru işlemi yapılırken öğrenciyle ilgili elektronik ortamdan alınan bilgiler velisi tarafından kontrol edilerek (adı/soyadı, ana adı, baba adı, cinsiyeti, doğum yeri, doğum tarihi, sınavda tedbir hizmeti alınmasını gerektirecek özel eğitim ihtiyacı/ yetersizlik durumu, alanı/dalı, sınıfı) varsa yanlışlıklar başvurudan önce düzeltilmelidir.

Sınav başvurusu elektronik ortamda okul müdürlüğü tarafından yapılacaktır. Başvurunun yapıldığına dair okul müdürlüğü tarafından onaylanan ve veli tarafından imzalanan başvuru belgesi sınav bitimine kadar saklanacaktır.

Başvuru onaylandıktan sonra elektronik ortamda yapılacak değişiklikler başvuru bilgilerini değiştirmeyecektir. Bu nedenle onaylama işleminden önce bilgilerin doğruluğu veli ve okul yöneticilerince titizlikle incelenmelidir. Bundan sonra yapılan başvurular ve talepler kesinlikle dikkate alınmayacaktır.