2021 bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuruları ne zaman bitiyor?

2021 bursluluk sınavı başvuruları sürmeye devam ederken, sınava katılım sağlamak isteyen birçok öğrenci İOKBS başvurularının ne zaman sona ereceğini sorgulamaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan sınav takvimiyle birlikte, 2021 yılı bursluluk sınavı başvuru ve sınav tarihi belli oldu. Peki, 2021 bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuruları ne zaman bitiyor?

Yayınlanma Tarihi: 25.02.2021 10:27
Değiştirme Tarihi: 25.02.2021 10:27
2021 bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuruları ne zaman bitiyor?

Bursluluk sınavı başvuruları için geri sayım başladı. Binlerce öğrencinin katılım sağlayıp, burs almak için çabalayacağı İOKBS sınavı için artık çok az bir zaman kaldı. MEB tarafından yapılan duyuru sonrası, İOKBS başvuru ve sınav tarihleri belirlendi. Peki, 2021 bursluluk sınavı ne zaman? İOKBS başvuruları ne zaman bitiyor?

BURSLULUK SINAVI BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafında belirlenen sınav başvuruları, 8-26 Şubat'ta alınacak.

5, 6, 7, 8, hazırlık sınıfı, 9, 10 ve 11. sınıflara yönelik düzenlenen sınav, 25 Nisan saat 10.00'da yapılacak. Başvuru şartlarını taşıyan öğrencilerin müracaatı, okul müdürlüğünce sistem üzerinden onaylanacak.

BURSLULUK SINAVI NEDİR?

Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Türkiye'de her yıl düzenlenen bir bursluluk sınavıdır. Sınavı kazanan adaylar eğer şartları tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11'inci sınıf öğrencilerinin girdiği sınavda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanmaktadır. Bu yıl 60 bin öğrenciye burs imkanı sağlanması kararlaştırılmıştır.

Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir.

Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır.