2021 Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen Berat Kandili tarihi

2021 Berat Kandili tarihi, tüm İslam camiasının merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Yılın üçüncü kandili olan Berat Kandili'nde milyonlarca Müslüman vatandaş ellerini Allah'a açıp dua edecek ve ibadetlerini yerine getirecek. Peki, 2021 Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen Berat Kandili tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 17.03.2021 15:16
Değiştirme Tarihi: 17.03.2021 15:16
2021 Berat Kandili ne zaman? İşte Diyanet tarafından belirtilen Berat Kandili tarihi

Berat Kandili ne zaman idrak edilecek sorusunun yanıtı, tüm İslam camiasının merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Yılın üçüncü kandili olan Berat Kandili'nde bu yıl birçok Müslüman vatandaş ellerini Allah'a açıp bol bol ibadet edecek ve dini vazifelerini yerine getirecek. Peki, Berat Kandili ne zaman hangi güne denk geliyor? Berat Kandili'nin önemi nedir?

BERAT KANDİLİ NE ZAMAN? 

Berat Kandili 27 Mart 2021 tarihinde idrak edilecek. Yılın üçüncü kandili cumartesi gününe denk geliyor.

27 Mart: Berat Kandili

17 Ekim: Mevlid Kandili

BERAT KANDİLİ NEDİR? 

Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfûz'dan Dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna "inzâl" denir. Kadir Gecesi'nde ise Peygamber'e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da "tenzîl" denir.

Berat, Arapça berâe-berâet kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Kur’an’da “Berae” kökünden 25 kelime bulunmakta olup, bunlardan sadece iki tanesi “Beraet” şeklinde geçmektedir.

Berâet, iki şey arasında ilişki olmaması; kişinin herhangi bir yükümlülükten kurtulması veya yükümlülüğün bulunmaması anlamındadır. Istılah olarak berat ise, Allah’ın affı ve bağışlaması, günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelmektedir.

Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh'ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden, bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının onbeşinci gecesidir.

Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.