2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem ayı ne zaman başlayacak?

2021 Aşure Günü ne zaman hangi gün idrak edilecek sorusunun yanıtı, Temmuz ayının sonlarına yaklaşılmasıyla birlikte birçok kişi tarafından sorgulanmaya başladı. Muharrem ayının 10. gününe denk gelen Aşure Günü için geri sayım başladı. Aşure Günü'nü merak eden vatandaşlar bir yandan da Muharrem ayının başlayacağı tarihi merak ediyor. Peki, 2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem ayı ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 26.07.2021 11:18
Değiştirme Tarihi: 26.07.2021 11:18
2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem ayı ne zaman başlayacak?

Aşure Günü'nün bu yıl hangi tarihlerde idrak edileceği vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Muharrem ayının yaklaşmasıyla birlikte merak edilen konular arasında yer alan 2021 Aşure Günü için geri sayım başladı. Peki, 2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem ayı ne zaman başlayacak? İşte Aşure Günü ve Muharrem ayının başlayacağı tarih.

2021 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN? 

Muharrem ayının onuncu gününe "aşura" günü denilir. Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos'ta başlayacak. Aşure günü ise 18 Ağustos Çarşamba Günü'ne denk gelecek.

AŞURE GÜNÜ NEDİR? 

Arapça kaynaklarda tam olarak "Aşura" şeklinde geçen bu kelimeyi, on sayısı ile ilgili olan "aşr" ve "aşir" veya develerin güdülmesiyle ilgili "ışr" kökünden türemiş bir kelime kabul edenler olduğu gibi, Arapça'da "faula" vezninin bulunmadığını ileri sürerek İbranice'den geldiğini söyleyenler de vardır. Fakat alimlerin çoğu bu görüşe katılmamakta, kelimenin Arapça asıllı olduğunu benimsemektedirler.

Aşûre günü adı verilen 10 Muharrem gününde meydana geldiği rivayet edilen diğer bazı önemli olayları da kısaca şöyle sıralamak mümkündür:

Rivayete göre, Hz. Nuh’un gemisi Tufandan kurtulup Cûdî dağına Aşûre günü oturmuştur. Bilindiği üzere, Hz.Nuh, Allah’ın emri üzerine kendine inananları yaptığı bir gemiye bindirmiş, tufan gerçekleşince, inanmayanlar suda boğularak helak olmuşlardı.

Hz. Ademin tövbesinin kabul edilmesi,

Hz. İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulması ve,

Hz. Yakub’un oğlu Yusuf’a kavuşması

Hz. Musa ve İsrail oğullarının Firavunun zulmünden kurtulmaları 10 Muharrem (Aşûre) günü gerçekleştiği rivayet edilen olaylar orasındadır.