2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?

2021 Aşure Günü ne zaman hangi tarihte başlayacak sorusunun yanıtı, binlerce kişinin merak edip araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Hicri Yılbaşı olarak kabul edilen Muharrem ayının bu yıl ne zaman hangi tarihe denk geldiği belli oldu. Peki, 2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?

Yayınlanma Tarihi: 05.04.2021 14:47
Değiştirme Tarihi: 05.04.2021 14:47
2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?

Muharrem ayı bu yıl ne zaman hangi gün kutlanacak sorusunun yanıtı, birçok vatandaş tarafından sorgulanmaya başladı. Her yıl Muharrem ayının ouncu gününe denk gelen güne "aşura" günü denmekte. Peki, 2021 Aşure Günü ne zaman? Muharrem Ayı ne zaman başlayacak?

2021 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

Muharrem ayının onuncu gününe "aşura" günü denilir. Muharrem ayı bu sene 9 Ağustos'ta başlayacak. Aşure günü ise 18 Ağustos Çarşamba Günü'ne denk gelecek.

Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Aşûre günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşûre günü yardı. Yine Aşûre günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşûre günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

Medine’de aşûre günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)