2021 Asgari ücret belirleme çalışmaları için ilk toplantı 4 Aralık'ta

Milyonlarca insanın merak ettiği 2021 Asgari Ücreti ile ilgili Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'tan son dakika açıklaması geldi. Bakan Selçuk, 2021'de uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları için ilk toplantının 4 Aralık günü yapılacağını belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 26.11.2020 15:12
Değiştirme Tarihi: 26.11.2020 15:12
2021 Asgari ücret belirleme çalışmaları için ilk toplantı 4 Aralık'ta

Gelen son dakika haberine göre Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2021 yılı için uygulanacak olan asgari ücreti belirlemek için ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapacak. Komisyon; İşçi, İşveren ve Hükümet temsilcilerinden oluşuyor. 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısı için işçi ve işveren temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

"Asgari Ücret Tespit Komisyonumuzun 2021'de geçerli olacak asgari ücreti belirlemek üzere ilk toplantısını 4 Aralık'ta yapmasını kararlaştırdık. Sürecin şimdiden tüm kesimlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu yıl asgari ücretin, tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini temenni ediyorum."

ASGARİ ÜCRET NASIL HESAPLANIYOR? NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) temsil ediyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un başkanlığında, Bakanlık'ta yapılacak ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık'ta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

 

Etiketler: asgari ücret