2021 ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman?

2021 ALES/2 sınavının ne zaman yapılacağını merak eden binlerce üniversite mezunu aday, konuyla alakalı internet üzerinden sorgulamalarını sürdürüyor. Akademik kariyerlerinde ilerlemek ve yüksek lisans yapmak isteyen vatandaşlar, ALES başvurularının başlayacağı tarihi merak ediyor. Peki, 2021 ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman?

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2021 09:54
Değiştirme Tarihi: 05.07.2021 09:54
2021 ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman?

2021 ALES sınav başvurularının ne zaman hangi tarihte yapılacağını merak eden üniversite mezunları, konuyla alakalı sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Üniversite eğitimlerinin yanı sıra bir yandan da akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşlar, 2021 ALES/2 sınavı için hazırlıklarını sürdürüyor. Peki, 2021 ALES/2 sınavı ne zaman yapılacak? ALES başvuruları ne zaman?

ALES SINAVI VE BAŞVURULAR NE ZAMAN?

ÖSYM'den alınan bilgilere göre; ALES/2 19 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Başvuruları ise 3 Ağustos tarihinde online olarak alınacak.

KİMLER ALES'E BAŞVURU YAPABİLİR? 

ALES için ÖSYM tarafından yapılan açıklamada sınavın yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim planlamacısı kadrolarında açıktan veya öğretim elamanı dışındaki kadrolardan atanabilmek için zorunlu olarak belirlenmiş bir sınav sistemidir. Yüksek lisans programına geçiş olarak değerlendirildiğinde sınava lisans programından mezun olmuş, lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar ile yurt dışında lisans eğitimi görmüş ve denklik belgesi olanlar başvuru yapabilir.