2021 ALES/1 geç başvuruları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2021 ALES geç başvuru işlemlerinin ne zaman yapılacağını merak eden binlerce üniversite mezunu öğrenci, konuyla alakalı ÖSYM'den yapılan açıklamaları takip etmeye devam ediyor. ÖSYM tarafından yapılan duyuru sonrasında, 2021 ALES/1 geç başvurularının yapılacağı tarih belli oldu. Peki, 2021 ALES/1 geç başvuruları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih.

Yayınlanma Tarihi: 31.03.2021 11:23
Değiştirme Tarihi: 31.03.2021 11:23
2021 ALES/1 geç başvuruları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih

2021 ALES/1 geç başvuruları için geri sayım başladı. Üniversiteden mezun olmuş kişilerin akademik kariyerlerinde ilerlemek için girecekleri ALES sınavları için başvurular yaklaşıyor. ÖSYM tarafından gelen bilgilendirme sonrasında, ALES geç başvuru tarihleri belli oldu. Peki, 2021 ALES/1 geç başvuruları ne zaman yapılacak? İşte ÖSYM tarafından belirlenen tarih.

Yüksek lisans hedefleyen adayların katılım sağlayacağı söz konusu sınav ÖSYM tarafından 2 Mayıs 2021 tarihinde gerçekleşecek. Takvime göre ALES geç başvuruları 1 Nisan 2021 tarihinde yapılacak. Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecek. Başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ödenecek.

ALES GEÇ BAŞVURULARI NE ZAMAN? 

ALES/1 geç başvuru işlemleri 01.04.2021 tarihinde saat 23:59'a kadar yapılacak.

Adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. Kimlik Numarasını ve sınav ücretini yatıracağını bildirmesi, bankadan aldıkları dekont üzerindeki T.C. Kimlik Numarası, adı, soyadı ve sınav adı bilgisini kontrol etmeleri ve dekontu saklamaları gerekir. Adaylar isterlerse banka şubelerine gitmeden internet bankacılığı aracılığıyla da bankaya ücret yatırabilirler.

ALES GEÇ BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR? 

ALES sınav ücreti 145,00 TL olarak belirlenmişti. Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, aynı gün %50 artırımlı olarak ödenecek.

SINAV ÜCRETİ NASIL YATIRILIR? 

Ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde, ÖSYM’nin internet sayfasında eİŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak adaylar ile banka ATM’leri ve online bankacılık üzerinden ödeme yapacak adaylar için saat 23.59’da sona erecektir. Bankadan ödeme yapacak adayların, bankaların çalışma saatlerini göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Yurt dışından başvuru yapacak adaylar aynı ücretleri, belirtilen sürelerde ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak yatıracaktır.

Başvurusunu yapmayan, herhangi bir nedenle başvurusu geçersiz sayılan/iptal edilen veya silinen, sınava girmeyen veya giremeyen, sınava alınmayan veya sınavdan çıkarılan, sınavda başarı sağlayamayan veya sınavı geçersiz sayılan, ücret gerektirmeyen bir işlem için ücret yatıran, aynı işlem için birden fazla ödeme yapan adayların ödedikleri ücretler iade edilmez/devredilmez.

Geç başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti, başvurunun yapıldığı gün ÖSYM’nin internet sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile ödenecektir. Bankalardan ücret ödemesi yapılmamalıdır.Geç başvuru gününde başvurusunu yaptığı halde sınav ücretini aynı gün içinde yatırmayan adayların başvuru bilgileri silinecektir..

DİKKAT: Başvuru bilgileri sisteme kaydedilen adaylar, sınav ücretini süresi içinde yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Başvuru bilgilerinin sisteme girişi yapıldığı halde sınav ücretini süresi içinde yatırmayanlar ile geç başvuru gününde bankalardan ücret ödemesi yapan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri silinecek, başvuru kayıt bilgileri iptal edilecek, bina/salon atamaları yapılmayacak ve bu adaylar için Sınava Giriş Belgesi de düzenlenmeyecektir (Aday Başvuru Formunun ŞEHİT/GAZİ YAKINLIK bilgi alanını işaretleyen ve bu bilgisi ilgili kurumlar tarafından onaylanan adaylar hariç). Adaylar, başvurularını 01.04.2021- 16.04.2021 tarihleri arasında saat 23:59’a kadarhttps://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yaparak, e-Devlet üzerinde başvuru tariharalığında aktif hale gelecek olan iş başvuru ekranını kullanarak yapacaklar. İşte Adalet Bakanlığı sözleşmeli personel alımında branş dağılımı ve başvuru şartları