2020 yılında öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

2020 MEB öğretmen ataması ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı birçok öğretmen adayı tarafından sorgulanmaya başladı. Mezun olduktan sonra atanmayı bekleyen birçok öğretmen, atamaların yapılacağı tarihi merak ediyor. Peki, 2020 yılında öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

Yayınlanma Tarihi: 19.11.2019 14:06
Değiştirme Tarihi: 19.11.2019 14:06
2020 yılında öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

Öğretmen atamalarının yapılacağı tarihi merak eden yüzlerce öğretmen adayı araştırmalarını internet üzerinden sürdürmeye devam ediyor. Bakan Ziya Selçuk atamaların yapılacağı tarihi açıkladı. Peki, 2020 yılında öğretmen atamaları ne zaman yapılacak?

ÖĞRETMEN ATAMALARI NE ZAMAN? 

2020 öğretmen atamaları şubat ayında gerçekleşecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şubat ayında yapılacak atamalara ilişkin şunları açıkladı;

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, katıldığı televizyon programında, öğretmen adaylarının merakla beklediği, şubat ayında yapılacak atamalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, "Öğretmen adaylarımız sanıyor ki ben oturuyorum bir masaya 20 bin, 40 bin, 60 bin yazıyorum. Bu, ülkenin genel ekonomik durumuyla kabinenin kararıyla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde sistemin kararıyla olan bir şey bu. Bana kalsa ben '60 bin az, 80 bin olsun' derim. Biz şuna bakıyoruz; 'Hangi alanda, kaç öğretmen ihtiyacımız var' diye. Bunun da bir istatistiği var. Bu yazılım diyor ki 'Senin haritanda şu kadar öğretmen eksiği var, şu branşlarda. Öncelikli olarak nicel açıdan ve coğrafi açıdan bölgesel olarak şuraya şu kadar öğretmen atanması gerekiyor' diyor. Burada bazı branşlar, örneğin; edebiyat ile ilgili gerçekten az alım var. Edebiyat öğretmeni ile ilgili zamanında doyum fazlalaştığı için ihtiyacımız olmayan bir şeyi de almak istemiyoruz" diye konuştu.

Bakan Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya geldiklerini, bürokrat düzeyinde çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi. Okulöncesi eğitimin önemine de değinen Ziya Selçuk, “0-3 yaşta çocukların asla tablet, televizyon görmemesi gerekiyor” diye konuştu.