2020 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak? Komisyon ne zaman toplanacak?

2020 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak? Komisyon ne zaman toplanacak?
Yayınlanma Tarihi: 02.12.2019 10:20
Değiştirme Tarihi: 02.12.2019 10:20

2020 yılında asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusunun yanıtı binlerce vatandaşın yeni yıl öncesinde sorguladığı ve araştırdığı konular arasında yer almaya başladı. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar, yeni yıl sonrasında belirlenecek olan asgari ücret tutarının ne kadar olacağını merak ediyor. İşte detaylar.

Yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağı, asgari ücretli birçok çalışanın merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Bugün öğle saatlerinde toplanacak olan asgari ücret tespit komisyonu, ay sonuna kadar yapacağı incelemelerle birlikte asgari ücret hakkındaki kararını verecek. İşte detaylar.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ NE ZAMAN?

Asgari ücret görüşmeleri 2 Aralık Pazartesi günü saat 14.00'da başlayacak ve aralık ayının sonuna kadar devam edecek. Dolayısıyla görüşmelerin 27 aralık Cuma günü sona ermesi bekleniyor.

Görüşmelere Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) dahil olacak.

ASGARİ ÜCRET TAHMİNİ NE KADAR OLACAK?

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK'in gelir vergisi tarife basamakları ve oranlarının çalışanlar lehine güncellenmesi talebiyle başlayan birlikteliği, asgari ücret konusunda da sürüyor. Komisyonda işçi tarafını temsil eden Türk-İş, önceki yıllardan farklı olarak asgari ücret konusunda Hak-İş ve DİSK ile görüş alışverişinde bulundu.

"Ayrıştığımız zaman bedelini beraber ödüyoruz. Yan yana gelmek mecburiyetindeyiz." değerlendirmesinde bulunan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, bir kişinin yaşam maliyetinin 2 bin 578 lira olduğuna dikkati çekerek, yeni asgari ücrette bu rakamın göz önünde bulundurulması gerektiğini söyledi.