2020 Sevgililer Günü ne zaman hangi güne denk geliyor?

2020 Sevgililer Günü ne zaman hangi güne denk geliyor?
Yayınlanma Tarihi: 09.01.2020 10:56 | Değiştirme Tarihi: 09.01.2020 10:56

2020 Sevgililer Günü ne zaman hangi güne denk geliyor sorusunun yanıtı, eşlerini ve sevgililerini mutlu etmek isteyen çiftlerin son günlerde merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü'nde bu yılda renkli görüntüler oluşmaya devam edecek. Peki, Sevgililer Günü bu yıl hangi güne denk geliyor? İşte detaylar...

2020 Sevgililer Günü için geri sayım başladı. Milyonlarca vatandaşın eşlerini ve sevgililerini mutlu edeceği bu özel günde hediyeler alınacak ve romantik anlar yaşanacak. Peki, 2020 Sevgililer Günü bu yıl hangi gün kutlanacak? İşte o tarih...

2020 SEVGİLİLER GÜNÜ NE ZAMAN?

14 Şubat bu yıl cuma gününe denk geliyor. Bu anlamlı günde, milyonlarca kişi sevdiği kişiyi mutlu edebilmek adına hediyeler alacak ve çeşitli organizasyonlar yapacak.

SEVGİLİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIR?

Her yıl 14 Şubat tarihinde kutlanan Sevgililer Günü, Milattan Sonra III. yüzyıla dayanmaktadır. Rivayete göre İmparator 2. Claudius Roma’yı kendi katı kuralları ile zalimce yöneten bir hükümdardı. Onun için en büyük problem ordusunda savaşacak asker bulamamaktı. Ona göre bu durumun tek sebebi Romalı erkeklerin aşklarını ve ailelerini bırakmak istememeleriydi. İşte bu yüzden Claudias, Roma’daki tüm nişan ve evlilikleri kaldırdı.

Aziz Valentina ise Cladudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı. Aziz Valentina kendisi gibi papaz olan Aziz Marius ile birlikte Claudias’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendirmeye devam etti. Ancak imparator bu durumu bir süre sonra öğrendi. Aziz Valentine, insanları evlendirmeye devam ettiği için tutuklandı ve yaptıklarının cezası olarak sopa ile dövülerek öldürüldü. Valentina Milattan sonra 270 yılının 14 Şubat'ında da Hıristiyan şehitliğine gömüldü.

O gün itibariyle Sevgililer Günü'nün kutlandığı ifade edilmektedir. Sevgililer Günü, normal bir hediye alıp vermekten daha çok, partnerler arasında romantik bir paylaşım ve sevginin geleceğine ilişkin bir yatırım olarak da kabul edilmektedir.