2020 Hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac ön kayıtları ne zaman yapılacak?

2020 Hac kuraları ne zaman çekilecek sorusunun yanıtı, kutsal topraklara gitmek için gün sayan vatandaşlar tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. İlk defa hacca gidecek olan hacı adayları için ön kayıt tarihi yaklaşıyor. Peki, 2020 hac kuraları ne zaman çekilecek?

Yayınlanma Tarihi: 10.12.2019 10:20
Değiştirme Tarihi: 10.12.2019 10:20
2020 Hac kuraları ne zaman çekilecek? Hac ön kayıtları ne zaman yapılacak?

Hac kayıtları için geri sayım sürmeye devam ediyor. Bu yıl ilk defa kayıt yaptıracaklar, 13 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara 25 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Daha sonra "www.hac.gov.tr" adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla ön kayıt yapabilecek. İşte detaylar...

Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıt olacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

Önceki yıllarda kaydı olup kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise Başkanlık tarafından otomatik yapılacak.

Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.

HAC KURASI O TARİHTE

Gelecek yılın hac kurası, 9 Ocak 2020'de çekilecek. Hac kesin kayıtları, 13-24 Ocak'ta her ilde yapılacak.

İlk hac kafilesinin 22 Haziran, son hac kafilesinin 25 Temmuz'da gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 6 Ağustos-2 Eylül'de gerçekleşecek.