2020 hac kura başvuruları başladı! Hac kuraları ne zaman çekilecek?

2020 hac kura başvuruları başladı! Hac kuraları ne zaman çekilecek?
Yayınlanma Tarihi: 12.11.2019 10:11 | Değiştirme Tarihi: 12.11.2019 10:11

Hac kuraları ne zaman çekilecek sorusunun yanıtı, milyonlarca hacı adayı tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Ön başvuru sürecinin başlamasının ardından vatandaşlar 13 Aralık tarihine kadar ön başvurularını tamamlayabilecek. Peki hac kuraları ne zaman çekilecek?

Hacca gidip kutsal topraklarda ibadetlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar 13 Aralık tarihine kadar ön başvuruda bulunabilecek. İlk kez hacca gidecek olan vatandaşlar bu işlemi e-Devlet üzerinden yapabilecek. Peki, hac kuraları ne zaman çekilecek?

ÖN KAYIT SÜRECİ BAŞLADI

Diyanet İşleri Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, gelecek yıl hacca gitmek üzere ilk kez müracaat edecekler için ön kayıt süreci başladı. 

Bu yıl ilk defa kayıt yaptıracaklar, 13 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara 25 lira ön kayıt ücreti yatıracak. Daha sonra "www.hac.gov.tr" adresinde yayımlanacak linkten e-devlet kimlik doğrulama sistemi yoluyla ön kayıt yapabilecek.

Vatandaşlar daha sonra elektronik ortamda "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesine veya müftülüklere başvurup "Oda Tercihli Konaklama" ve "Otel Konaklama" türlerinden birini tercih ederek kayıt olacak. Vatandaşlar, kuraya birlikte katılmak istedikleri kişileri de kayıtlarda belirtebilecek.

Önceki yıllarda kaydı olup kesin kayıt hakkı elde edemeyen hacı adaylarının kayıt yenileme işlemleri ise Başkanlık tarafından otomatik yapılacak.

Hacı adayları müracaatlarını yaptıktan sonra kayıt durumlarını ve kura sonuçlarını "http://hac.diyanet.gov.tr" internet sitesinden sorgulayabilecek.

HAC KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Gelecek yılın hac kurası, 9 Ocak 2020'de çekilecek. Hac kesin kayıtları, 13-24 Ocak'ta her ilde yapılacak.

İlk hac kafilesinin 22 Haziran, son hac kafilesinin 25 Temmuz'da gideceği kutsal topraklardan dönüşler, 6 Ağustos-2 Eylül'de gerçekleşecek.