2020 fay hattı sorgulama ekranı: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? 

2020 fay hattı sorgulama ekranı: Evimin altından fay hattı geçiyor mu? 
Yayınlanma Tarihi: 25.01.2020 00:09 | Değiştirme Tarihi: 25.01.2020 00:09

Elazığ'da meydana gelen 6.5 şiddetinde deprem meydana geldi. Çevresindeki birçok ilde hissedilen şiddetli deprem sonrasında vatandaşlar, evimin altında fay hattı geçiyor mu merak etmeye başladı. İşte MTA 2020 fay hattı sorgulama ekranı...

Ülkemiz son günlerde ardı ardına depremler ile sarsılmaya devam ediyor. Bu akşam 20.55'de Elazığ Sivrice merkezli 6.5 şiddetinde meydana geldi. Deprem sonrasında evimin altında fay hattı geçiyor mu, bunu nasıl öğrenebilirim araştırılmaya başlandı. Haberimizdeki MTA resmi internet adresinde fay hattı sorgulama ekranı ile bu sorgulamayı yapabilirsiniz. 

EVİMİN ALTINDA FAY HATTI GEÇİYOR MU?

Maden Teknik ve Arama Genel Müdürlüğü resmi sitesinde fay hattı sorgulama ekranı sağ yanında yer alan faylar, diri faylar sekmesini işaretleyerek evinizin altından fay hattı geçiyor mu görebilirsiniz. 

FAY HATTI SORGULAMA EKRANI

FAY HATTI NEDİR?

Yer kabuğunu oluşturan levhaların hareketleri sonucu oluşan gerilme ve sıkışmalar, yer kabuğunun bazı bölümlerinde yüzyıllar boyunca enerji biriktirir. Bu enerjiler zaman zaman ortaya çıkar. Yer kabuğundaki bu hareketli kesimlere "fay" adı verilir.

Birbirlerinin hareketini engelleyen levhalar arasında sürtünme başlar. Levhaların birbirlerine sürtünmesi sırasında, büyük kaya kütlelerinin arasında kalan "fay" adını verdiğimiz zayıf yerler zorlanırlar ve buralarda gerilme enerjisi birikir.

Türkiye Bulunan Fay Hatları Nelerdir?

Dünya üzerinde birçok fay bulunur. Bir kısmı yüzeye ulaşmazken büyük bir kısmı gerilme birikimi yüksek, deprem oluşturma riski fazla olan fay hatlarıdır. Türkiye de fay hatları bakımından zengin, deprem riski yüksek ülkeler arasında yer alır. Türkiye’de bilinen üç ana fay hattı bulunur. Bunlar:

1- Kuzey Anadolu Fay Hattı ( Batıda Saroz Körfezi’nden başlar, Varto’ya kadar uzanır)

2- Doğu Anadolu Fay Hattı ( Doğudan Antakya Kahramanmaraş olduğundan Varto’ya kadar uzanır ve burada Kuzey Anadolu fay hattı ile birleşir)

3- Batı Anadolu Faylar Kuşağı