2020 asgari ücret toplantısı saat kaçta başlayacak? Asgari ücret bugün açıklanacak mı?

2020 asgari ücret toplantısı saat kaçta başlayacak? Asgari ücret bugün açıklanacak mı?
Yayınlanma Tarihi: 17.12.2019 10:08 | Değiştirme Tarihi: 17.12.2019 10:08

2020 asgari ücret toplantısıyla ilgili heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor. İşveren sendikası tarafından gerçekleştirilecek olan asgari ücret toplantısı, ay sonu yapılacak olan toplantının genel çerçevesini belirleyecek. Peki, asgari ücret bugün açıklanacak mı?

17 Aralık Salı günü TİSK'in ev shipliğinde gerçekleşecek olan 2020 asgari ücret toplantısıyla alakalı gelişmeler merak edilmeye başladı. Milyonlarca çalışan vatandaşı ilgilendiren bu toplantının saat kaçta başlayacağı merak ediliyor. Peki, 2020 asgari ücret toplantısı saat kaçta başlayacak? Asgari ücret bugün açıklanacak mı? İşte ayrıntılar...

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI SAAT KAÇTA?

2020 yılının asgari ücret toplantısı, TİSK ev sahipliğinde saat 14.00'da gerçekleşecek. Bu toplantıdan çıkacak olan sonuçlar, son toplantının genel çerçevesini belirleyecek. 

DİSK BAŞKANINDAN 3 BİN 200 LİRA AÇIKLAMASI

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, "Biz insan onuruna yakışır bir asgari ücret istiyoruz. Asgari ücretin yıllar içinde enflasyon, döviz kuru, altın karşısında bütün kaybının giderildiği, büyümeden, milli gelir artışından payını alan ve gerçek bir geçim ücreti olması gerektiğini söylüyoruz" dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Ankara’da işçi, işveren ve hükümetten oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmeleri devam ederken geldiği Edirne’de trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Asgari ücretin insan onuruna yakışır bir seviyede olması gerektiğini ifade eden Çerkezoğlu, "Bu ülkede asgari ücret bir ortalama ücret haline gelmiş durumdadır. Bu ülkede çalışanların yüzde 43’ü asgari ücretle çalışıyor. Bu oran dünyada ortalama yüzde 8-9. Asgari ücrete dahi ulaşamayan 1.8 milyon işçi var Türkiye’de. Asgari ücretin biraz üzerinde ücret alanlarla düşündüğümüzle birlikte yüzde 70’leri buluyoruz. Yani Türkiye’de asgari ücret, bir ortalama ücret haline gelmiştir. O nedenle Türkiye’de asgari ücretin belirlenmesi süreci devletin toplumla yaptığı en büyük sözleşmedir" dedi.