2019 Black Friday / Kara Cuma indirimleri ne zaman başlayacak? İşte o tarih...

2019 Black Friday / Kara Cuma indirimleri ne zaman başlayacak? İşte o tarih...
Yayınlanma Tarihi: 14.11.2019 10:50 | Değiştirme Tarihi: 14.11.2019 12:07

2019 Black Friday indirimleri için geri sayım başladı. Kasım ayına girilmesiyle birlikte binlerce alışveriş tutkunu Black Friday indirimlerinin başlayacağı zamanı bekliyor. Peki, 2019 Black Friday indirimleri ne zaman başlayacak? İşte o tarih.

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk cuma gününü temsil ediyor. Black Friday indirim günleri bu yıl 29 Kasım Cuma günü başlayacak.

NE ZAMAN ORTAYA ÇIKTI?

Black Friday, ABD'de Şükran Günü'nden sonra gelen ilk Cuma gününe denir. Gün 1932'den bu yana Noel alışveriş sezonunun başlangıcı kabul edilir. Mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. Black Friday bir resmi tatil sayılmaz. ABD'nin yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde de bu etkinlik düzenlenmektedir.

NEDEN 'BLACK' DENİLİYOR?

Resmi bir tatil olmayan bugüne Black yani ‘Kara’ denmesinin nedeni 1960'lara dayanıyor. Bugünlerde dükkanların daha hava aydınlanman erken açılması ve kararmadan kapanmaması, bunun yanı sıra alışveriş caddelerinde yaşanan yoğun araç ve insan trafiğinin neden olduğu günlük hayatı etkileyen olumsuzluklar nedeniyle bugüne ‘Black Friday’ denildiği iddialar arasında.