2019 Anneler Günü ne zaman kutlanacak? İşte o tarih

2019 Anneler Günü ne zaman kutlanacak? İşte o tarih
Yayınlanma Tarihi: 01.04.2019 15:14 | Değiştirme Tarihi: 01.04.2019 15:14

2019 Anneler günü ne zaman kutlanacak sorusunun yanıtı milyonlarca kişinin merak ettiği konular arasında yer almaya başladı. Her yıl mayıs ayında kutlanan Anneler Günü için geri sayım başladı. Peki, 2019 Anneler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte o tarih.

2019 Anneler Günü ne zaman hangi güne denk geliyor sorusunun yanıtını haberimizde sizler için hazırladık. Milyonlarca vatandaşın annelerini mutlu edeceği bu özel gün için artık çok az bir zaman kaldı. Nisan ayına girilmesiyle birlikte Anneler Günü için hediye önerisi bakmaya başlayan vatandaşlar, net tarihi merak ediyor. Peki, 2019 Anneler Günü ne zaman kutlanacak? İşte o tarih.

ANNELER GÜNÜ NE ZAMAN?

Anneler Günü hazırlıkları her yıl olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden başladı. Ülkelere göre kutlama tarihleri değişen bu anlamlı gün, Türkiye’de mayıs ayının ikinci haftasının pazar günü kutlanıyor. Yani bu yılki Anneler Günü 12 Mayıs Pazar gününe denk geliyor.

ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Anneler günü, anneleri onurlandıran özel bir gündür. Değişik günlerde ve değişik ülkelerde kutlanır. Bu günde anneler çeşitli hediyeler alır. Bu günü farklı ülkelerdeki insanlar yılın farklı günlerinde kutlarlar.

Anneler günü geleneği, Antik Yunanların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongre'nin onayıyla Amerika Birleşik Devletleri çapında genişledi.