2019 Anneler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak?

2019 Anneler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak?
Yayınlanma Tarihi: 06.05.2019 16:25 | Değiştirme Tarihi: 06.05.2019 16:25

2019 yılında Anneler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak sorusunun yanıtı, annelerini mutlu etmek isteyen birçok kişi tarafından merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya devam ediyor. Her yıl mayıs ayında kutlanan Anneler Günü'nün tarihi belli oldu. İşte Anneler Günü tarihi.

Anneler Günü için geri sayım sürmeye devam ediyor. Milyonlarca çocuğun annelerini mutlu etmek için iple çektiği tarih Anneler Günü için artık çok az bir zaman kaldı. Peki, 2019 Anneler Günü ne zaman hangi gün kutlanacak? İşte Anneler Günü tarihi ve tarihçesi.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Anneler Günü’nün farklı tarihlerde kutlanmasına karşın, Danimarka, Finlandiya, İtalya, Türkiye, Avustralya ve Belçika’da Anneler Günü mayıs ayının ikinci pazarında kutlanmaktadır. Bu sene Türkiye’de de 12 Mayıs Pazar 2019′de Anneler Günü kutlanacak.

ANNELER GÜNÜ'NÜN TARİHÇESİ

Anneler Günü’nün tarihi ana tanrıçalar Cybele ve Rhea'ya saygı göstermek için festivaller düzenleyen eski Yunan ve Roma dönemlerine kadar dayanıyor. Anneler Günü'nün modern evrimi, “Anneler Pazarları” olarak bilinen erken bir Hıristiyan festivaliydi. Bir zamanlar Birleşik Krallık'ta ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde büyük bir gelenek idi. “Lent” adı verilen ve Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan “Anneler Pazarı” ile, bütün İngiliz anneler onurlandırılırdı.