200 bin nüfuslu ada ülkesi Samoa’da salgından 1 yıl sonra ilk Covid-19 vakası görüldü

Wuhan'da bir hayvan pazarında ortaya çıktığı belirtilen ve buradan da dünyaya yayılan koronavirüs, o günden bu yana 1 milyon 440 binden fazla insanın ölümüne neden oldu. Toplamda 61 milyondan fazla insana bulaşan virüs, giderek yayılmaya devam ediyor. Öte yandan koronavirüsün henüz ulaşmadığı birçok ülke de mevcut. O ülkelerden biri de 200 bin nüfuslu ada ülkesi Samoa idi. Ancak Samoa'da 1 yılın ardından ilk koronavirüs vakası görüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan başbakan Tuilaepa Lupesoliai Sailele Malielegaoi, virüse karşı hazırlıklı olduklarını söyledi. 

Yayınlanma Tarihi: 27.11.2020 14:23
Değiştirme Tarihi: 27.11.2020 14:23
200 bin nüfuslu ada ülkesi Samoa’da salgından 1 yıl sonra ilk Covid-19 vakası görüldü

Bağımsız Samoa Cumhuriyeti'nde ilk koronavirüs vakası görüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan yetkililer, 13 Kasım günü Avustralya'nın Melbourne kentinden ülkesine dönen 70 yaşındaki bir erkeğin, Covid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. 

Bu kişinin adı açıklanmazken, eşiyle birlikte Tupua Tamasese Meaole Hastanesi'nde karantinada tutuldukları ifade edildi. 

Sağlık Bakanlığı temsilcisi Leausa Dr Take Naseri, adı açıklanmayan adamın eşinin testinin negatif olduğunu ve çiftle birlikte aynı uçakta bulunan 274 yolcunun karantinaya alındığını ifade etti.

Samoa Başbakanı Tuilaepa Sailele Malielegaoi tarafından geçen hafta Facebook’tan yapılan duyuruda, halkı korkmamaya ve sakin kalmaya çağırdı.

Tuilaepa, “Endişelenecek bir şey yok. Bunun için uzun zamandır hazırlanıyoruz. Tıbbi personelimiz hazır ve yeterli tıbbi malzememiz var. Son 9 aydır corona virüse karşı güvende olduğumuz için şükrediyorum. Şimdi Samoa halkından ricam dünyanın dört bir yanındaki pek çok kişinin halihazırda uygulamakta olduğu önlemleri hepimizin uygulaması. Gördüğünüz gibi ben de bir maske takıyorum” ifadelerini kullandı.

Samoa, salgının geçen aralık ayında Çin’in Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ilk olarak ortaya çıktığından beri Kovid-19'un görülmediği dünyadaki nadir birkaç ülkeden biriydi.

Kaynak: Hürriyet

Etiketler: koronavirüs