20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? İşte gündemden son gelişmeler

20 yaş altı sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceğini merak eden birçok kişi konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Tüm Türkiye'de artan vaka sayıları nedeniyle geçtiğimiz dönemde 20 yaş altı sokağa çıkma kısıtlaması başlatılmıştı. Kısıtlamalar sayesinde düşen vaka sayılarının ardından 20 yaş altı sokağa çıkma yasağında son durum merak edilirken, gevşemelerin başlayacağı zaman da merak edildi. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? İşte gündemden son gelişmeler

Yayınlanma Tarihi: 15.02.2021 12:49
Değiştirme Tarihi: 15.02.2021 12:49
20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? İşte gündemden son gelişmeler

Tüm Türkiye kapsamında uygulanan 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı sürmeye devam ediyor. Binlerce genci etkileyen koronavirüs salgını gençleri evlerde oturmaya mahkum etmek zorunda bıraktı. Sağlık Bakanlığı bulaş riskini azaltmak için aldığı bu karar sonrasında vaka sayılarında büyük düşüş gözlemlendi. Peki, 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman bitecek? İşte gündemden son gelişmeler.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN BİTECEK?

20 yaş altı sokağa çıkma yasağının ne zaman biteceği ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Koca kısıtlamalara ilişkin şu bilgileri verdi;

Vakanın seyri bunu belirleyecek. Ama marttan itibaren de iller bazında vaka sayısına göre birtakım kısıtlamaları kaldırmak, gevşetmek veya artırmak gerekebilir. Bunu Bilim Kurulu çalışıyor ve onu da önümüzdeki 1-2 hafta içerisinde açıklamış oluruz. Bölgesel veya il bazında birtakım kısıtlamaları gevşetmek mümkün olabilir.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN AÇIKLAMA GELMİŞTİ

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'de partisinin grup toplantısına katılarak konuşma yapmıştı.
Erdoğan, kısıtlamalarla ilgili Kabine toplantısını işaret etmişti. Erdoğan, "Kabine toplantısından sonra varsa böyle bir durum açıklarız" ifadesini kullandı. Kabine toplantısında bu konunun ele alınacağının sinyalini vermiş oldu.

20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI SAATLERİ

Tüm illerde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek. Bu saatler dışında belirtilen yaş gruplarındaki vatandaşların sokağa çıkmaları kısıtlandı.

MART AYI BEKLENTİSİ

Mart ayının ikinci yarısında hafta içi sokağa çıkma yasağı saati 21.00’den 23.00’e çekilebilir. Hafta sonu yasağı gündüz kaldırılabilir. Okullar ve lokantalar belli kurallarla açılabilir.

Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre hükümette yapılan değerlendirme toplantılarında, son iki ay içerisinde uygulanan önlemlerle vakaların yüzde 60 oranında düştüğü, ölüm oranlarında da gerileme beklendiği bildirildi. Toplumsal bağışıklığın da etkisiyle, özellikle büyükşehirlerde önemli oranda sonuç alındığı ifade edildi.