20 bin öğretmen ataması mülakatları ne zaman yapılacak?

20 bin öğretmen ataması mülakatları ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, ön başvuru işlemlerini tamamlayan öğretmen adayları tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. 26 Mart'ta tamamlanan ön başvuru işlemlerinin ardından öğretmen adaylarının gözü kulağı mülakatların yapılacağı tarihe kilitlendi. Peki, 20 bin öğretmen ataması mülakatları ne zaman yapılacak?

Yayınlanma Tarihi: 29.04.2021 16:20
Değiştirme Tarihi: 29.04.2021 16:20
20 bin öğretmen ataması mülakatları ne zaman yapılacak?

20 öğretmen ataması mülakatları için heyecanlı bekleyiş sürmeye devam ediyor. 26 Mart tarihinde tamamlanan öğretmen ataması ön başvuru işlemlerinin ardından, başvurularını tamamlayan adaylar öğretmen ataması mülakatlarının yapılacağı tarihi merak etmeye başladı. Peki, 20 bin öğretmen ataması mülakatları ne zaman yapılacak?

20 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI MÜLAKATLARI NE ZAMAN? 

Ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 26 Mart'a kadar yapıldı.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin ilanı ise 3 Mayıs'ta yapılacak.

Sözlü sınavlar 17 Mayıs-6 Haziran'da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz'da açıklanacak. Sözlü sınav sonuçlarına ilişkin itirazlar 12-16 Temmuz tarihleri arasında alınacak ve 2 Ağustos'ta sonuçlandırılacak.

Ayrıca Kovid-19 salgını sebebiyle karantina uygulaması nedeniyle sözlü sınava katılamayan adaylar da başvurularını, 17 Mayıs-18 Haziran'da yapacak. Bu durumdaki adayların sözlü sınavları, 21-25 Haziran arasında düzenlenecek.

Atama tercihleri 1-6 Eylül'de alınacak, sonuçları ise 8 Eylül'de duyurulacak.

BAKAN SELÇUK: '20 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK' 

Canlı yayında eğitim öğretim gündemi ile ilgili açıklamalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk şunları ifade etti;

Daha çok atama olması, daha çok meslektaşımızla beraber olmak, elbette hepimizin arzusu. AK Parti döneminde de hep 40 bin ve üzerinde atamalar yapıldı. Bu sene için salgından kaynaklanan bir takım sorunlar ve bütçe olanakları ile ilgili bazı problemler, bütün bunlardan dolayı 20 bin kısıtı geldi, ama her zaman bizim işimiz, koşturmacamız bunun artması ile taleplerde bulunmak, görüşmeler yapmak.

Bizim işimiz bu. Biz öğretmenlerimiz adına bu işin takipçisiyiz tabii ki. Her birinin umuda, işe ihtiyacı var. 'Verin bizim öğrencilerimizi' diyorlar. Bu ne kadar güzel bir duygu ve talep. Bu konuda da bizim elimizden geleni fazlasıyla yapmamız gerekiyor ve bunun için çok uğraşıyoruz. İmkanlar ölçüsünde yeni fırsatlar doğduğunda tabii ki olur, niye olmasın. Ama şu anda 20 bin ile kısıtlıyız.