2 liralık karsambaç tatlısı için dışarı çıkan Mehmet Toprak, 799 lira ceza yedi

65 yaş üstü ve 18 yaş altı vatandaşlara sokağa çıkma yasağının bulunduğu Mersin'in Tarsus ilçesinde 66 yaşındaki Mehmet Toprak, yasağa rağmen dışarı çıkıp 2 liralık karsambaç tatlısı yerken polis ekiplerine yakalandı. Mehmet Toprak'a, yasağa uymadığı için 799 lira ceza yazıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Toprak, 'Hayatımın en pahalı karsambacını yedim' dedi.

Yayınlanma Tarihi: 06.06.2020 16:46
Değiştirme Tarihi: 06.06.2020 16:46
2 liralık karsambaç tatlısı için dışarı çıkan Mehmet Toprak, 799 lira ceza yedi

Koronavirüs salgınının ülkemizde etkisini göstermeye başlamasıyla birlikte 65 yaş üstü ve 20 yaş altı kişiler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması halen devam ediyor. Kısıtlamanın uygulandığı illeredn biri de Mersin. 

Mersin Tarsus'ta kısıtlama olmasına rağmen bugün ilginç bir olay yaşandı. 66 yaşındaki Mehmet Toprak isimli vatandaş, 2 liralık karsambaç tatlısı yemek için dışarı çıkınca polis ekipleriyle karşı karşıya kaldı. Yasağa uymadığı için 799 lira ceza yiyen Mehmet Toprak, büyük bir şok yaşadı. 

Polislere itiraz etmesine rağmen cezadan kurtulamayan Toprak, "Hayatımın en pahalı karsanbacını yedim" dedi.

KARSAMBAÇ TATLISI NEDİR?

Karsambaç, rendelenmiş buz veya temiz karın üzerine tatlı bir şurup ekilerek hazırlanan bir tatlıdır. Türkiye'nin güney illerinde daha çok rastlanan bir tatlıdır. Yayla kültürü olan bölgelerde tüketilir. Yayla özelliğinden dolayı Mersin'in Çamlıyayla ilçesinde karsambaçcılık yoğun bir şekilde yapılmaktadır. yaz kış açık olan dükkanlar vardır. Mersin ve Adana yöresinde karsambaç denilince akla Çamlıyayla (Namrun) yaylası gelmektedir.