18 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? İşte 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı saatleri

18 yaş altı sokağa çıkma yasağı saatleri, birçok genç tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer alıyor. Kısmi kapanma kararının gelmesiyle birlikte hafta içi sokağa çıkma yasağı saatleri de değişti. Peki, 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? İşte 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı saatleri

Yayınlanma Tarihi: 19.04.2021 14:44
Değiştirme Tarihi: 19.04.2021 14:44
18 yaş altı sokağa çıkma yasağı ne zaman başlıyor? İşte 18 yaş altı sokağa çıkma yasağı saatleri

İçişleri Bakanlığı valiliklere 'Kısmi Kapanma' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre hafta içi günlerde 18 yaş altı gençler ve çocuklar 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak.

İşte açıklamanın detayları;

Hafta içi günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız 10.00-14.00, 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ise 14.00-18.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, bu saat aralıkları dışında sokağa çıkmayacak. Hafta içi/hafta sonu ayrımı olmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımızın şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanmalarına müsaade edilmeyecek. Milli Eğitim Bakanlığınca yüz yüze eğitimin devamına karar verilen sınıf seviyeleri ile destekleme ve yetiştirme kursları/takviye kurslarında eğitim gören 18 yaş altı gençlerimiz, durumlarını belgelendirmeleri şartıyla toplu ulaşım araçlarından istifade edebilecek."

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçilerin 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceği vurgulanan genelgede, "65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabilecek." ifadeleri kullanıldı.

Hafta sonu kısıtlamasında 65 yaş ve üzeri ile 18 yaş altında bulunanlar hariç ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebilecek.