18 yaş altı ne zaman aşı olacak? İşte aşılama programında son durum

18 yaş altı aşılama işlemi ne zaman başlayacak sorusu, birçok genç vatandaş ve ailesinin merak edip araştırdığı konular arasında yer alıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la mücadelede aşılama sürecine ilişkin yaptığı açıklamayla birlikte, 18 yaş üstü gençler için tarih verdi. Peki, 18 yaş altı ne zaman aşı olacak? İşte aşılama programında son durum.

Yayınlanma Tarihi: 24.06.2021 13:27
Değiştirme Tarihi: 24.06.2021 13:27
18 yaş altı ne zaman aşı olacak? İşte aşılama programında son durum

Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyesi doğrultusunda Sağlık Bakanlığınca belirlenen "Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi" kapsamına alınan 25 yaş ve üzerindekilerin aşılanmasına başlandı.

Aile hekimlikleri ya da hastanelerden randevu alarak aşı olmaya başlayan vatandaşlar, Sinovac veya BioNTech aşılarından istediğini tercih edebiliyor.

18 YAŞ ÜSTÜNE AÇILIYOR 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kovid-19'la mücadelede aşılama sürecine ilişkin, cuma gününden itibaren 18 yaşından gün almış herkesin aşı randevusunun açılacağını bildirdi.

18 YAŞ ALTINA AŞI 

Bakan Koca, Sağlık Bakanlığı Bilkent Yerleşkesi'nde düzenlenen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından açıklamada bulundu. Bakan, Türkiye'de 18 yaş ve altının aşı olup olmamasına yönelik soru üzerine şu açıklamalarda bulundu:

"18 yaşı zaten yapıyoruz. 18 yaş altı için Bilim Kurulu dünyadaki çalışmaları, uygulamaları değerlendiriyor. Ülkeden ülkeye farklı yaklaşımların olduğunu biliyoruz. Biz en azından şunu yapmak istiyoruz, 18 yaş altı kronik rahatsızlığı olan çocuklarımızı, gençlerimizi aşılamaktan yanayız. Devamında çok uzun sürmez, muhtemelen 1 hafta 10 gün olabilir, özellikle kronik rahatsızlığı ve ek hastalığı olan kişileri aşılamış olacağız. Bunun dışında hangi 18 yaş altı grubunun tanımlanıp aşılanmasıyla ilgili bir netliğimiz yok. Bununla ilgili Bilim Kurulu zaten değerlendiriyor, gelişmelere göre bunu aktarmış oluruz."