18 Mart Çarşamba gününün reyting sonuçları

18 Mart Çarşamba günü izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralaması ve reyting sonuçları haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 19.03.2015 10:22
Değiştirme Tarihi: 19.03.2015 10:22

18 Mart Çarşamba günü izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralaması ve reyting sonuçları haberimizde.18 Mart Çarşamba gününe ait reyting sonuçlarına acunn.com kalitesiyle ulaşmak için aşağıdaki görseli tıklamanız yeterli. 

reyting sıralaması

Reyting sıralaması ile ilgili bilgilendirme:18 Mart Çarşamba gününe ait reyting sonuçları ve izleyici tercihlerine göre belirlenen güncel ve geçmiş tarihli program sıralamalarının tamamı acunn.com internet sayfasında. Ayrıca; reyting nedir, reyting sisteminin amacı nedir, reyting sıralamalarındaki Total ve AB grubu ne anlama gelmektedir, reyting ile ilgili detaylı bilgilerin yanıtlarına da haberimizden erişebilirsiniz. 

Reyting Nedir?

Reyting, izleyici tercihleriyle oluşan izlenme payının kanallara ve programlara paylaştırılarak oluşturulan değerlendirmedir. Bu değerlendirme kanallar ve reklam şirketleri adına TNS tarafından hazırlanır. Ölçme işlemi yaklaşık 2200 haneye yerleştirilen ve gizli tutulan reyting ölçme cihazları ile gerçekleştirilir. Reyting sonuçları, tüm gün boyunca izlenen programların listelenmesidir. 

Reyting sıralaması ne işe yarar?

Reyting sıralaması izleyiciyi ilgilendiren bir sıralama değildir. Reyting sıralaması sayesinde kanallar ve reklam şirketleri yayınlarıyla ilgili palanlamalar yapar.Televizyon kanalları reyting sıralamasına göre yayınlarına yön verir. Buna göre sıralamada kötü sonuç alan program ya da dizilerin günü ve saati değiştirilebilir ya da yayından kaldırılabilir.Reklam şirketleri ise reyting sıralamasına göre reklam vereceği kanal ve programı belirler. Buna göre sıralamalarda üst sıralarda olan kanal ve programlar her zaman reklam şirketlerinin ilk tercihi olur. 

Total ve AB grubu nedir?

Reklam şirketlerinin birinci amacı reklamlarını hedef kitleye ulaştırmaktır. Bu nedenle reyting sıralaması yapılırken hedef kitlenin gruplandırılmasına çalışılır. Bu gruplar, eğitim seviyesi ve gelire bağlı olarak belirlenmiştir. Toplamda 4 grup vardır. Bunlar: A/B, C1, C2 ve D/E. Bunların hepsinin toplamı ise TOTAL olarak adlandırılmıştır.Reklam şirketleri bu gruplara göre reklam ve hedef kitle eşleştirmesi yaparak hedef kitleye ulaşmayı amaçlar. 

Kanal sıralaması nasıl yapılır?

Reyting sıralaması için yapılan değerlendirme aynı zamanda kanallar için de yapılır. Bu sıralama ile programlar için yapılan değerlendirme aynı değildir. Programlar için yapılan sıralamada tüm gün esas alınırken. Kanal sıralamasında sadece Prime-time sonuçlarına bakılır. Prime-Time televizyonun en çok izlendiği saat 20.00-23.00 aralığıdır. Bir de PT1 ve PT2’den bahsediyoruz. PT1 20.00-22.00 arası kuşağıdır. Yani Prime-Time kuşağının ilk bölümüdür. 22.00 ve sonrasına ise PT2 diyoruz.