Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

160 asker Başika'dan döndü!

Başika Kampı'nda bulunan Türk askerlerinden 160'ı Türkiye'ye giriş yaptı

22.12.2015 22:52

Musul'un Başika bölgesinde bulunan Türk askerlerinden 160'ı, bu akşam İbrahim Halil Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçiş yaptı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis'te muhalefet partilerine Başika Kampı hakkında brifing verdi. Yılmaz konuşmasında, "Kendi egemenliği konusunda hassas olan ülkemiz, diğer ülkeler için de aynı hassasiyeti göstermektedir. Irak hükümetinin Musul üzerinde kontrolü bulunmamaktadır. Diğer pek çok ülke gibi katkılarını sürdürmektedir. Başika'daki temel amacımız, Irak hükümetinin Musul'da kontrolü tekrar ele almasını sağlamaktır" dedi.

Bakan Yılmaz'ın konuşmasından satırbaşları şöyle:
"Dünyayı şaşırtan bir süratle Irak'ın 3'te 1'ini kontrol altına almasını, sahip oldukları deneyim ve muharebe araçlarıyla açıklamak mümkün değildir. Irak ordusunun 70 bin kişilik kuvveti Musul'u DEAŞ'a teslim etmiştir. DEAŞ taarruzu karşısında Şiilerden oluşan Musul'u vatan toprağı olarak görmemiştir. Yerel halk, merkezi hükümetin siyasetinden duyduğu bıkkınlıkla direniş göstermemiştir. DEAŞ'ın ilerleyişinin nedeni mezhepçi uygulamalardır.TSK'ca eğitilmiş güçlerin Sincar'da elde ettiği başarılar ve Musul'a yönelik harekat hazırlıkları, DEAŞ örgütünün silahlı unsurlarımıza saldırı riskini artırmıştır. Başika Kamp alanının cepheye birkaç kilometre mesafade bulunuyor. Kamptaki askerlerimizin can güvenliğini göze alarak takviye güç konuşlandırdık. Tamamen askeri gereklilikten yapılan bu intikal Irak'taki siyasetin aracı haline geldi. Bu durum istismar edildi. Tansiyonun düşürülmesi ve ikili olarak görüşmelerin yapılması için gerekli önlemleri aldık.

Yapılan temaslar çerçevesinde, Başika'daki kampta yeni bir tanzime gidilerek kuvvetin bir kısmı başka bir yere intikal etti. Tüm açılımlar yanıtsız kaldı. Irak'ın çağrısıyla BMGK'da dışişleri bakanlığı nezlinde tek Irak katıldı. Ülkemizin konuya bakışı ile Irak'ın bakışı arasındaki değerlendirmeler açıkça aktarıldı. Neticede toplantı karar belgesi kabul edilmeden sona erdi.

Yorumlar | 0
üye profil