Serbest bırakılan 16 işçi Ankara'da

Irak’ta 28 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 16 Türk işçiyi taşıyan özel uçak “ANA” Ankara’ya geldi

Yayınlanma Tarihi: 30.09.2015 20:37
Değiştirme Tarihi: 30.09.2015 21:07

Irak’ta 28 gün alıkonulduktan sonra serbest bırakılan 16 Türk işçiyi taşıyan özel uçak “ANA” Ankara’ya geldi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine işçileri yurda getirmek için Irak’a giden ve Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile  Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’yı taşıyan uçak, işçilerin alınmasının ardından Uluslararası Bağdat Havalimanı’ndan hareket etti.

 

Uçuş ekibinin “hoş geldiniz” dilekleriyle karşılanan yolcuların yerlerine oturmalarının ardından Türkeş, işçilerin yanına gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “geçmiş olsun“ dileklerini iletti.Uçağın havalanmasının ardından Türkeş ve bakanlar bir kez daha işçilerin yanına gelerek onlarla tek tek ilgilendi.

 

İşçiler, Türkeş ile bakanlar Zeybekci ve Müezzinoğlu'na teşekkür etti. Serbest bırakılan işçilerle sohbet eden bakanlar, alıkonuldukları 28 güne ilişkin işçilerden bilgi aldı. Ekonomi Bakanı Zeybekci, işçilere ailelerinin Esenboğa Havalimanı’nda kendilerini beklediğinin haberini verdi.

 

Yolculuk sırasında kendileri için özel hazırlanan Türk yemekleri ikram edilen işçiler, gösterilen ilgiden duydukları memnuniyeti ifade ettiler.Protokol üyeleri ile işçileri taşıyan uçak, yaklaşık iki saatlik yolculuğun ardından Esenboğa Havalimanı’na indi.

 

"Cumhurbaşkanı Erdoğan işçilerle bir araya gelecek"

 

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bağdat yakınlarındaki bir stadyum inşaatında çalışan 18 işçinin 2 Eylül’de kaçırıldığını hatırlattı.

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bütün kurumlarıyla bu süreci başından itibaren çok hassasiyetle takip ettiğini ifade eden Kasırga, "Sayın Cumhurbaşkanımız az önce bize ulaşan talimatı doğrultusunda heyetle birlikte işçi kardeşlerimizi ve ailelerini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet etti” dedi.