16 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? | 2021 KPSS başvuru kılavuzu ve tercih tarihi

16 bin sağlık personeli alımıyla ilgili internet üzerinden araştırmalar sürmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz haftalarda duyurulan 16 bin sağlık personeli alımı için tarih bilgisi sorgulanıyor. Peki, 16 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? İşte, 2021 KPSS başvuru kılavuzu ve tercih tarihi.

Yayınlanma Tarihi: 06.01.2021 11:21
Değiştirme Tarihi: 06.01.2021 11:21
16 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? | 2021 KPSS başvuru kılavuzu ve tercih tarihi

Sağlık Bakanlığı tarafından duyurulan 16 bin sağlık personeli alımının ne zaman yapılacağı binlerce kişi tarafından merakla bekleniyor. Bakanlığa bağlı hastanelerde çalışacak olan sağlık personeli alımında kadro ve branş dağılımı geçtiğimiz günlerde belli olmuştu. Resmi Gazete'de yer alan karara göre, 2021 yılında 8 bin 964'ü uzman doktor, 6 bin 785'i doktor, 197'si ebe, 45'i sağlık memuru, 5'i hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknisyeni alacak. Peki, 16 bin sağlık personeli alımı ne zaman yapılacak? İşte, 2021 KPSS başvuru kılavuzu ve tercih tarihi.

16 BİN SAĞLIK PERSONELİ ALIMI NE ZAMAN?

Sağlık Bakanlığı 16 bin personel alımı başvuru tarihlerinin ilerleyen günlerde ÖSYM'nin yayımlayacağı KPSS tercih kılavuzuyla beraber açıklanması ön görülüyor.

KADRO VE BRANŞ DAĞILIMI BELLİ OLDU

Sağlık Bakanlığına 2021 yılında 16 bin yeni sözleşmeli personel kadrosu tahsis edildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yer alan karara göre, eleman temininde güçlük çekilen yerlerde ve hizmet dallarında sağlık hizmetlerinin etkili ve verimli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 2021 yılında uygulanmak üzere istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personeli sayısı 16 bin olarak tespit edildi.

Buna göre, istihdam edilecek 16 bin sözleşmeli sağlık personelinden 8 bin 964'ü uzman doktor, 6 bin 785'i doktor, 197'si ebe, 45'i sağlık memuru, 5'i hemşire, 1 diyetisyen, 1 diş doktoru, 1 psikolog ve 1 sağlık teknisyeni olacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

Personel alımı başvuru şartları kılavuzla beraber açıklanacak. Geçtiğimiz dönem yapılan 12 bin sağlık personeli alımı başvuru şartları şu şekildeydi;
1. Bu kılavuzda bulunan sözleşmeli pozisyonları tercih eden adayların, 657 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile aynı Kanunun 48 inci maddesindeki şartları taşımaları gerekmektedir.

2. 657 sayılı Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında istihdam edilecek sözleşmeli pozisyonlara, 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi gereğince mavi kart sahibi olup mavi kartlılar kütüğüne kayıtlı adaylar ve yabancı uyruklu adaylar tercihte bulunamayacaktır.

3. Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli aylığı alanlar ile 65 yaşını doldurmuş olanlar göreve başlatılmayacaktır.

4. Durumu “Başvuru Genel ve Özel Şartlarına” uygun olmayan adaylar ile yerleştirildiği sözleşmeli pozisyonun niteliklerini taşımayan, aranan nitelik ve şartları taşıdığı halde istenen belgeleri süresi içerisinde teslim etmeyen adaylar, göreve başlatılmayacaktır.

5. Odyolog, Perfüzyonist, Dil ve Konuşma Terapisti ile Sağlık Fizikçisi pozisyonlarını, ilgili alanda yüksek lisansı/doktorası bulunduğundan tercih etme hakkı olan adayların tercih ekranında ilgili seçeneği işaretlemeleri gerekmektedir. İlgili seçeneği işaretleyen adayların ilgili sözleşmeli pozisyonları tercih etmelerine izin verilecektir. Adayların verdikleri beyanlarının sorumluluğu kendilerine aittir. Bu alanda yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adaylar, yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedeceklerdir. Yanlış, yanıltıcı veya yalan beyanda bulunan adayların, yerleştirilseler dahi Sağlık Bakanlığınca atamaları yapılmayacaktır.