1500 rakımlı tepeye kurulan kulede aylarca tek yaşıyor!

Bursa'da Hasan Kızılı isimli bir orman işçisi, 1500 rakımlı tepeye kurulan kulede aylardır tek başına yaşıyor. Uludağ'da çıkabilecek orman yangınlarına karşı nöbet tutan Kızıl, gördüğü en küçük dumanı elindeki telsizle amirlerine haber veriyor. 

Yayınlanma Tarihi: 05.10.2020 13:52
Değiştirme Tarihi: 05.10.2020 13:52
1500 rakımlı tepeye kurulan kulede aylarca tek yaşıyor!

Bursa'daki Delice kulesinde görevli olan Hasan Kızıl, aylardır kulede tek başına nöbet tutarak, ormanlarda çıkabilecek muhtemel yangınları gözetliyor. 50 bin hektarlık alanı dürbünüyle gözetleyen Kızıl, kendi yiyeceği sebzeleri de görev yaptığı kulede yetiştiriyor. 

"İŞİMİ SEVİYORUM..."

İşini sevdiğini, tek sıkıntısının yalnız olduğunu anlaran Hasan Kızıl, "10 yıldır burada görev yapmaktayım. 24 saat burada hiç uyumadan nöbet tutuyorum. 24 saatin sonunda diğer görevli arkadaşım görevi devralıyor. 2 kişi dönüşümlü olarak çalışıyoruz. Ben burada gözetleme görevi yapıyorum, gördüğüm dumanı hemen amirlerime telsizle haber veriyorum. Sezon yağmurlar yağana kadar devam ediyor. Kısa bir görevimiz kaldı" açıklamasını yaptı.

7 GÜN 24 SAAT NÖBET

Keles Orman İşletme Müdür Yardımcısı Ali Karamanlı ise, "Burası Keles Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Delice kulesi bin 500 rakıma kurulmuş bir kule. Bu kulede yangın mevsiminde 7 gün 24 saat nöbet tutuluyor. Havaların ısınmasıyla başlayıp ekim ayının sonuna kadar burada nöbet devam ediyor" dedi. 

Haber ile ilgili metin girin!.Haber ile ilgili metin girin!.(İHA)