Tiryakilik 150 milyon dolarlık çay kahve ithalatı yaptırdı

Tiryakilik 150 milyon dolarlık çay kahve ithalatı yaptırdı
Yayınlanma Tarihi: 08.02.2014 12:18 | Değiştirme Tarihi: 08.02.2014 12:04

Türkiye'nin çay kahve için cebinden geçen yıl yaklaşık 150 milyon dolar çıktı. Türkiye'nin çay kahve için cebinden geçen yıl yaklaşık 150 milyon dolar çıktı.

Türkiye geçen yıl 213 bin tonluk çay üretmesine karşın,146 milyon 674 bin dolarlık da kahve, çay, paraguay çayı ve baharat ithal etti. Bu rakam 2012 yılına göre yaklaşık 10 milyon dolar artış gösterdi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, AA muhabirlerine yaptığı açıklamada, dünya çay ihracatının yaklaşık yüzde 40'ının üretici ülkeler tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

Dünya çay ihracatında üretimle paralellik gösterecek şekilde Sri Lanka, Kenya, Çin ve Hindistan'ın ilk sıralarda yer aldığı bilgisini veren Gürdoğan, Almanya, İngiltere, Hollanda ve Belçika gibi ülkelerin çay üretmedikleri halde ithal ettikleri çayları işleyip doğrudan ihraç ettiğini kaydetti.

Bugün 30'u aşkın ülkede yaklaşık 2 milyon 561 bin hektarlık alanda çay yetiştiriciliği yapıldığını anlatan Gürdoğan, "Dünyada yıllık kuru çay üretimi 3 milyon 250 bin ton civarında gerçekleşmektedir. Dünya sıralamasında ilk altı üretici ülke Çin, Endonezya, Hindistan, Kenya, Sri Lanka ve Türkiye'dir" dedi. Dünyada yıllık çay ihracatının 2 milyon ton düzeyinde seyrettiğini vurgulayan Gürdoğan, önemli üreticiler arasında yer almasına karşın, Türkiye'nin dünya çay ihracatından potansiyeli ölçeğinde pay alamadığını, yoğun olarak kendi iç piyasası için üretim yaptığını dile getirdi.

"Nüfusun yüzde 96'sı her gün çay içiyor"

Gürdoğan, dünya çay pazarının 18 milyar dolara ulaşmasının yanında, bu büyümeye paralel olarak son 3 yılda Türkiye'de çay pazarının da çift haneli olarak büyüdüğünün söylenebileceğini kaydetti.

Ekonomik anlamda Türkiye'deki çay sektörünün 213 bin tonluk üretimle 2,25 milyar liralık hacme ulaştığı bilgisini veren Gürdoğan, "Bu yıl da pazarın yüzde 10-12 arasında büyümesini beklemekteyiz" dedi.

Türkiye'nin en büyük beşinci çay üreticisi olarak dünya üretiminin yaklaşık yüzde 6'sını karşıladığını vurgulayan Gürdoğan, "Pazarın yüzde 38'ini 80 bin tonla ev dışı tüketim, yüzde 62'sini 133 bin tonla perakende oluşturmaktadır" dedi.

Çay tüketiminde tüm ülkeler içinde 1. sırada yer alan Türkiye'de yıllık 225 bin ton çay tüketildiğini aktaran Gürdoğan, bunun 20 bin tonluk kısmının yasal düzenlemelerin yetersizliği nedeniyle yurda getirilen kayıt dışı yabancı kaynaklı çaylar olduğunu, günlük 245 milyon bardakla, çayın sudan sonra Türkiye'de en çok tüketilen içecek olduğunu anlattı. (AA)

Türkiye'den iki ilçeye büyük onur!

Bitlis Valiliği, İtalya'nın Greve in Chianti kentinde gerçekleştirilen Uluslararası Cittaslow İcra Kurulu Toplantısı'nda, Bitlis'in Ahlat ile Muğla'nın Köyceğiz ilçelerinin, "sakin şehir" üyeliğinin kabul edildiğini duyurdu.

Bu tuzağa dikkat! Karşınıza çıkarsa sakın tıklamayın

Emniyet yetkilileri, sosyal medya sitelerinde banka ismi ve logolarını taklit ederek sahte sitelere yönlendirdikleri kullanıcıların hesap bilgilerini çalıp dolandırıcılık yapan kişilere karşı dikkatli olunması yönünde uyarıda bulundu. 

e-Devlet üzerinden 5 yeni hizmet daha

Resmi işlemlerin neredeyse tamamının tek bir tıkla halledebileceği alan haline gelen e-Devlet, 5 yeni işlemi daha hizmete sunuyor.

Aşk-ı Memnu’nun senaristlerinden Romanya’ya dava!

Yayınlandığı dönem Türkiye’de fırtınalar estiren, ardından da dünyanın pek çok ülkesinde yüksek izlenme oranlarıyla büyük başarılara imza atan Ay Yapım’ın efsane dizisi Aşk-ı Memnu’nun senaryo yazarları Ece Yörenç ve Melek Gençoğlu, Romanya’nın ünlü televizyon kanalı Antena 1’e dava açtı.