15 tatil (sömestr tatili) ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

15 tatil ne zaman bitecek, okullar ne zaman açılacak sorusunun yanıtını merak eden yüz binlerce öğrenci, internet üzerinden konuyla ilgili araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. 18 milyon öğrenci sömestr tatilinin keyfini sürmeye devam ederken bir yandan okulların açılacağı tarihi merak ediyor. Peki, 15 tatil (sömestr tatili) ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

Yayınlanma Tarihi: 08.02.2021 12:49
Değiştirme Tarihi: 08.02.2021 12:49
15 tatil (sömestr tatili) ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

18 milyon öğrenci 15 tatilin keyfini sürmeye devam ederken, bir yandan da okulların ikinci döneme başlayacağı tarihe ilişkin araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. MEB tarafından yapılan açıklama sonrasında bu yıl 15 tatilin bir hafta uzatılmasına karar verilmişti. Peki, 15 tatil (sömestr tatili) ne zaman bitecek? Okullar ne zaman açılacak?

15 TATİL NE ZAMAN BİTECEK, İKİNCİ DÖNEM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Daha önce 12-16 Nisan'da yapılması planlanan ikinci ara tatil, yarıyıl tatiline eklenerek 8 Şubat-12 Şubat'ta uygulanacak.

Böylece 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi, 15 Şubat 2021 Pazartesi başlayacak.

OKULLARDA YÜZ YÜZE EĞİTİM HEYECANI BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı, köy yerleşim yerlerinde bulunan ilkokul düzeyindeki yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile Türkiye genelindeki yaklaşık 2 bin 700 anaokulunda 15 Şubat'ta yüz yüze eğitimin başlatılmasını planlıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye genelinde köy yerleşim yerlerinde bulunan ilkokul düzeyindeki yaklaşık 6 bin birleştirilmiş sınıf ile 2 bin 700 anaokulunda 15 Şubat'ta yüz yüze eğitimin başlatılmasını hedefliyor.

Köylerde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hiç olmadığı ya da düşük seyrettiği görüldüğünden, çocukların eğitiminin salgına bağlı olarak daha fazla aksamaması için köy okullarının tüm kademelerde yüz yüze ve tam zamanlı olarak açılmasına karar verildi.

Ancak salgının seyrine bağlı olarak il hıfzıssıhha kurulları bazı köylerde uzaktan eğitimi önerebilecek.

Türkiye'de köy yerleşim yerlerindeki ilkokul düzeyinde 6 binin üzerindeki birleştirilmiş sınıfın 15 Şubat'ta yüz yüze eğitime başlaması hedefleniyor. Bu okullarda 15 Şubat'tan itibaren 130 bin dolayındaki öğrenciye yüz yüze eğitim verilmeye başlanacak.

Bakanlık, yüz yüze eğitime geçişte eğitimin başlangıcı olan tüm bağımsız anaokullarını da 15 Şubat'ta tam zamanlı açacak. İstatistiklere göre, Türkiye'de anaokulu düzeyindeki 2 bin 700 kurumda 400 binin üzerinde öğrenci eğitim alıyor.