1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan Tesla'nın büyük karı

Wedbush Secutities'in analistlerinden Daniel Ives, 1,5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan Tesla'nın bu yatırımdan bir milyar dolar kâr elde ettiğini belirtti. 

Yayınlanma Tarihi: 22.02.2021 14:06
Değiştirme Tarihi: 22.02.2021 14:06
1, 5 milyar dolarlık Bitcoin yatırımı yapan Tesla'nın büyük karı

Elon Musk'ın yöneticisi Tesla, 8 Şubat'ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na Ocak'ta 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurmuştu. Şirket ayrıca Bitcoin'le ödeme kabul edebileceğini açıklamıştı. 

Musk, bu bildirimden önce 47 milyondan fazla takipçisinin olduğu Twitter'daki bir mesajına Bitcoin koyunca kripto paranın değeri bir anda yüzde 20 artmıştı. Elon Musk daha sonra bu hashtag'i kaldırmıştı. Tesla, Ocak'taki alımında Bitcoin'i hangi fiyattan aldığını açıklamadı.

BİTCOİN YÜKSELİŞTE

Geçen hafta piyasa değeri ilk kez 1 trilyon doların üstüne çıkan Bitcoin, Ocak'tan bu yana yüzde 94 değer kazandı. Daniel Ives, bilgi notunda Tesla'nın kârını nasıl hesapladığını açıklamadı. Fakat CoinDesk'in verilerine göre Bitcoin'in 31 Ocak'ta gün içindeki en yüksek değeri 34 bin 793 dolardı. Ives'ın bilgi notunu paylaştığı 20 Şubat'ta ise Bitcoin 57 bin 487 dolara çıkmıştı. Bu, yüzde 65'lik bir artışı ifade ediyor. Bu tarihler arasında Tesla'nın 1,5 milyar dolarlık yatırımının 975 milyon dolar kâr getireceği hesaplanıyor. Bitcoin'in 58 bin 332 dolarlık bugünkü değeri dikkate alınınca ise kâr bir milyar doları aşıyor.

Ives notunda, "Bitcoin, Tesla'nın bir yan şovu olsa da şirket için iyi bir başlangıç yatırımı olduğu ve 12-18 aylık dönemde halka açık diğer şirketlerin üzerinde de etkisi olacağı muhakkak" dedi.

Bitcoin'in son dönemdeki değer artışı Tesla ve diğer bazı büyük şirketlerin büyük ölçüde bu para birimiyle ödeme kabul etme kararlarına bağlanıyor.

Dünyanın en büyük fon yöneticisi Blockrock da Bitcoin kullanmamın yollarını aradığını açıklamıştı.