15 bin sözleşmeli öğretmen ataması ne zaman yapılacak? İşte ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercih tarihleri

15 bin sözleşmeli öğretmen ataması ne zaman yapılacak sorusunun yanıtı, binlerce öğretmen adayı tarafından sorgulanmaya başladı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayımlanan atama takvimiyle birlikte, 15 bin öğretmen ataması ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihlerinin yapılacağı tarihler belli oldu. İşte detaylar.

Yayınlanma Tarihi: 23.09.2021 11:49
Değiştirme Tarihi: 23.09.2021 11:49
15 bin sözleşmeli öğretmen ataması ne zaman yapılacak? İşte ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercih tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrasında, 15 bin öğretmen ataması ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri için tarihler belli oldu. Atama takviminin belirlenmesinin ardından gözler branş dağılımının ne zaman açıklanacağına çevrildi. Ek öğretmen atamaları için başvurular 27 Eylül Pazartesi başlayacak. Öğretmen ataması branş ve kadro dağılımı bu tarihten önce yayınlanacak.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI NE ZAMAN?

MEB'in açıkladığı takvime göre 15 bin öğretmen ataması için ön başvuru ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27 Eylül-8 Ekim'de alınacak, atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak.

Karantina uygulaması nedeniyle sözlü sınava katılamayan adayların başvuruları ise 12 Kasım-9 Aralık'ta alınacak ve bu adayların sözlü sınavları 13-17 Aralık'ta düzenlenecek. Sözlü sınav sonuçları 27 Aralık'ta ilan edilecek.

Öğretmen adaylarının atama tercihleri 21-26 Ocak 2022'de alınacak ve atama sonuçları 31 Ocak 2022'de açıklanacak. Bu takvime göre yapılacak atama işleminde, 2020 ve 2021 KPSS puanları ile başvurular alınacak.

Öte yandan milli sporcuların beden eğitimi alanına sözleşmeli öğretmen olarak atanması için ayrılacak kontenjan, bu atamaya ilişkin alan bazlı kontenjan dağılımı sonrasında belirlenecek ve atama sayısından düşülecek.

15 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI BRANŞ DAĞILIMI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Ek öğretmen atamaları için başvurular 27 Eylül Pazartesi başlayacak. Öğretmen ataması branş ve kadro dağılımı bu tarihten önce yayınlanacak. Bu bilgilere göre branş dağılımın bir hafta içerisinde belli olması ön görülüyor.

Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Bakan Özer, "Atamaya ilişkin çalışmalarımız devam etmekte olup branş dağılımları ve atama takvimini en kısa sürede kamuoyuyla paylaşacağız." demişti.