10 Şubat Salı reyting sonuçları

10 Şubat Salı gününe ait reyting sonuçları ve izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralaması haberimizde.

Yayınlanma Tarihi: 11.02.2015 10:57
Değiştirme Tarihi: 12.02.2015 12:31
10 Şubat Salı reyting sonuçları

10 Şubat Salı gününe ait reyting sonuçları ve izleyicilerin tercihlerine göre oluşan program sıralaması haberimizde.

10 Şubat Salı gününe ait reyting sonuçlarına acunn.com kalitesiyle ulaşmak için aşağıdaki görseli tıklamanız yeterli.

reyting haberleri

Reyting sıralaması ile ilgili bilgilendirme:

10 Şubat salı gününe ait reyting sonuçlarına ve geçmiş tarihlerdeki reyting sıralamalarına ulaşmak için acunn.com internet sayfasını ziyaret edin. Reyting nedir, reyting sisteminin amacı nedir, reyting sıralamalarındaki Total ve AB grubu ne anlama gelmektedir, reyting ile ilgili detaylı bilgiler de acunn.com'da.

Reyting Nedir?

Reyting, televizyon izleyicilerinin tercihleri sonucunda oluşan izlenme payının kanallar ve programlar arasında paylaştırılması ile elde edilen sonuçlardır. Reyting değerlendirmesi kanallar ve reklam şirketleri adına TNS tarafından yapılır. Ölçme işlemi yaklaşık 2200 haneye yerleştirilen ve gizli tutulan reyting ölçme cihazları ile elde edilir. Reyting sonuçları, tüm gün boyunca izlenen programların listelenmesini sağlar.

Reyting sıralaması ne işe yarar?

Reyting sıralaması izleyiciyle ilgili bir değerlendirme değildir. Reyting daha çok kanal ve reklam şirketlerinin çalışmalarına yardımcı olmak için yapılır. Reyting sonuçları sayesinde kanallar yayınlarına yön verir; reklam şirketleri ise reklam vereceği kanal ve programlara karar verir.

Televizyon kanalları reyting sonuçlarına yayın politikalarını belirler. Buna göre sıralamada kötü sonuç alan program ya da dizilerin günü ve saati değiştirilebilir yada yayından kaldırılabilir.

Reklam şirketleri ise reyting sıralamasına göre reklam vereceği kanal ve programı belirler. Buna göre sıralamalarda üst sıralarda olan kanal ve programlar her zaman ilk tercih olur.

Total ve AB grubu nedir?

Reklam şirketleri reklamlarının hedef kitleye ulaşması için çalışırlar. Bu nedenle reyting sıralamaları çeşitli gruplara ayrılmıştır. Bu gruplar, eğitim seviyesi ve gelire bağlı olarak belirlenmiştir. Toplamda 4 grup vardır. Bunlar: A/B, C1, C2 ve D/E. Bunların hepsinin toplamı ise TOTAL olarak adlandırılmıştır.

Reklam şirketleri bu gruplara göre reklam ve hedef kitle eşleştirmesi yaparak hedef kitleye ulaşmayı amaçlar.

Kanal sıralaması nasıl yapılır?

Reyting sıralaması için yapılan değerlendirme aynı zamanda kanallar için de yapılır. Bu sıralama ile programlar için yapılan değerlendirme aynı değildir. Programlar için yapılan sıralamada tüm gün esas alınırken. Kanal sıralamasında sadece Prime-time sonuçlarına bakılır. Prime-Time televizyonun en çok izlendiği saat 20.00-23.00 aralığıdır. Bir de PT1 ve PT2’den bahsediyoruz. PT1 20.00-22.00 arası kuşağıdır. Yani Prime-Time kuşağının ilk bölümüdür. 22.00 ve sonrasına ise PT2 diyoruz.
İlgili Sayfalar: Playlist