10 Ocak çalışan gazeteciler günü tarihçesi | Çalışan gazeteciler günü kutlama mesajları

10 Ocak çalışan gazeteciler günü tarihçesi | Çalışan gazeteciler günü kutlama mesajları
Yayınlanma Tarihi: 10.01.2020 00:04 | Değiştirme Tarihi: 10.01.2020 00:04

10 Ocak çalışan gazeteciler günü, sadece Türkiye'de kutlanan ve gazetecilerin çalışma şartlarının düzenlendiği özel bir gündür. Gazetecilerin bu gününde onları çalışan gazeteciler mesajları göndererek mutlu edebilirsiniz. İşte 10 Ocak çalışan gazeteciler günü tarihçesi ve çalışan gazeteciler günü mesajları...

Çalışan Gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür. 212 sayılı yasanın çıkartılmasını sağlayan bu gün, gazetecilerin özel gününü kutlamak için sizlere anlamlı mesajlar hazırladık. 10 Ocak çalışan gazeteciler günü tarihçesi ve çalışan gazeteciler günü mesajları

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ TARİHÇESİ: NE ZAMAN, NASIL KUTLANMAYA BAŞLADI?

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama gündür.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, " 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü" olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu’nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971’de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. 

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ MESAJLARI

Gazeteciler, gördüklerini, düşündüklerini, bildiklerini samimiyetle yazmalıdır.  M. Kemal Atatürk

Basın hürriyeti, öteki hürriyetlerin emniyet sübabıdır; diktatör hükümetlerden başka hiçbir kuvvet onu kısamaz. - George Mason

Basın hürriyeti kalkarsa, vicdan, eğitim, konuşma hürriyetleri de kalkar. F.D.Roosevelt

Gazetesiz bir hükümet idaresine, hükümetsiz bir gazete idaresini tercih ederim. - Jefferson

İyi bir başyazıda insanlara kendi düşüncelerinizi değil, onların düşüncelerini verebilirsiniz.

Hürriyetimiz, basın hürriyetine dayanır; basın hürriyetide kaybolmadan kısılmaz. A.Brisbane

Üç gazete, beni yüz sancaktan daha çok korkutur. - Napoleon

Bizi idare edenler, hükümetler ve gazetelerdir. - Wendel Phillips

Cumhuriyet devrinin kendi zihniyet ve ahlakıyla donanmış basınını yine ancak Cumhuriyetin kendisi yetiştirir. - M. Kemal Atatürk

Bir fotoğraf karesi için saatlerce en doğru anı bekleyen; bir satır haberle birçok hayata umut olabileceği gerçeğini unutmadan çalışan değerli basın mensupları ve basın gönüllülerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.

Tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Dünya Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.

Basının demokratik hak ve özgürlükler çerçevesinde ifa ettiği bu hizmet, zorlukları nedeniyle her türlü takdiri hak etmektedir. Bu bağlamda basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlar, hayatlarında sağlık ve başarılar dilerim.”

Tüm basın emekçilerinin “Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlarım.

Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevleri peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen mesai kavramı gözetmeksizin hizmet eden tüm gazetecilerin, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen siz değerli basın mensuplarımıza sağlıklı, mutlu ve başarılı bir yıl geçirmenizi temenni ederim.

Tüm Basın Mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu olsun Mesleğini onurla icra eden basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü ‘nü kutluyorum. Doğruyu gösteren, gerçeği yazan, hakkı savunan bütün gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. 

Yerel ve Ulusal Medyada büyük bir gayret ve özveri ile çalışan tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun. 

Demokrasinin olmazsa olmazı tarafsız ve güvenilir haberciliği ilke edinmiş tüm gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun . 

Gerçeğin ışığında yol almamızı sağlayan tüm basın emekçilerinin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun. 

Tarafsız ve güvenilir haberciliği kendine ilke edinmiş tüm gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.