10 Ocak 2020 Cuma namazı saat kaçta? Diyanete göre Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm şehirlerin cuma vakitleri

10 Ocak 2020 Cuma namazı saat kaçta? Diyanete göre Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm şehirlerin cuma vakitleri
Yayınlanma Tarihi: 09.01.2020 20:06 | Değiştirme Tarihi: 09.01.2020 20:06

Cuma namazı saat kaçta sorusunun yanıtı yeni yılın 2. Cuma gününde merak ediliyor. Müslümanların haftalık bayramı olan mübarek günde Cuma namazını kaçırmak istemenler, Diyanet ezan vakitlerini araştıyor. Peki, Cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte Diyanete göre 10 Ocak 2020 Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm şehirlerin cuma vakitleri...

Cuma namazı saati, cuma ezan vakti yeni yılın 2. cuma gününde camileri dolduracak inananlar tarafından araştırılıyor. 10 Ocak 2020 Cuma günü ibadetlerini gerçekleştirmek, İslam alemi için önemli bu anı kaçırmamak isteyenler, Diyanetin namaz vakitlerini öğrenmek istiyorlar. İşte Diyanete göre Ankara, İstanbul, İzmir ve tüm şehirlerin cuma namazı vakitleri...

CUMA NAMAZI SAAT KAÇTA?

Cuma namazı, 10 Ocak Cuma günü; Diyanete göre bazı şehirlerde cuma namazı ezan vakitleri şu şekildedir; 

İstanbul: 13:16

Ankara: 13:01

İzmir: 13:24

Bursa: 13:16

Edirne: 13:26

Eskişehir: 13:10

Samsun: 12:47

Trabzon: 12:33

Hakkari: 12:17

Van: 12:19

Diyarbakır: 12:31

Diğer illere ait cuma namazı vaktini öğrenmek için aşağıdaki bağlantıdan açılacak diyanetin namaz vakitleri sayfasından il-ilçe seçimi yaparak öğrenebilirsiniz.

TÜM ŞEHİRLERDE CUMA NAMAZI SAATLERİ

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Bu Cuma namazında da inananlar camileri tıklım tıklım doldurmaya hazırlanıyor. Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.

İmam, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.

Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.

Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.