1 Nisan neden 'Şaka Günü' olarak kutlanır? 1 Nisan nasıl ortaya çıktı?

1 Nisan neden 'Şaka Günü' olarak kutlanır sorusunun yanıtını merak eden birçok kişi, internet üzerinden konuyla ilgili detaylı araştırmalara başladı. Her 1 Nisan, birçok insanın sözlü veya eylemli şakalar yapmasıyla kutlanmaya devam ediyor. Peki, 1 Nisan neden 'Şaka Günü' olarak kutlanır? 1 Nisan nasıl ortaya çıktı?

Yayınlanma Tarihi: 01.04.2021 14:23
Değiştirme Tarihi: 01.04.2021 14:23
1 Nisan neden 'Şaka Günü' olarak kutlanır? 1 Nisan nasıl ortaya çıktı?

1564 yılında Fransa kralı IX. Charles, yıl başlangıcını Ocak ayının 1. gününe aldı. Daha önce Avrupa'da yaygın olan yıl başlangıcı 25 Mart'tı. O zamandaki iletişim şartlarıyla Charles'in bu kararı fazla yayılmadı. Duyanlar ise protesto amaçlı eski adetlerine devam ettiler. 1 Nisan'da partiler düzenlediler. Diğerleri ise onları Nisan aptalları olarak nitelendirdiler. 1 Nisan'a "aptallar günü" adını verdiler.

Bu günde herkese sürpriz hediyeler verdiler, gerçek olmayan haberler ürettiler. Nisan 1’in tarihi hakkında her kültürde farklı bir efsane bulunur. Bunlar içerisinde en yaygın olanı ise Fransa’ya ait olanıdır. Fransızlar bu güne Poisson d’avril derler, yani Nisan Balığı.

1564 yılında Fransa Kralı IX. Charles, yılbaşını 1 Nisan’dan 1 Ocak’a aldırır. Bu arada 1 Nisan’ı yılın ilk günü olarak kabul etmeye devam edenlerle alay etmek amacı ile yapılan şakalar, bir süre sonra gelenek haline gelir. 1 Nisan’ı yılbaşı kabul edenlere ise Nisan Balığı denmeye başlanır.