1 Dolar kaç tl? 1 Euro ne kadar oldu | Serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016)

1 Dolar kaç tl? 1 Euro ne kadar oldu | Serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016)

1 Dolar kaç tl, Euro ne kadar oldu? Serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016). Serbest piyasada döviz kurları gün açılışını yaptı. Döviz fiyatlarını güncel olarak takip eden insanların hemen hemen her gün sordukları soruların başında 1 dolar kaç tl ve euro ne kadar oldu gibi sorular mevcut. İşte güncel olarak serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016)

Ülkenin gündemi çok sık aralıklarla değiştiği için, bundan en çok etkilenen alanlardan biri de döviz fiyatları. Var olan dış politikanın dışında ülke gündeminin de etkilediği güncel döviz kurları değişim göstermeye devam ediyor. Yatırımcıların takibini sürdürdüğü ve her gün istikrarsız bir biçimde artıp azalan döviz fiyatları bugün güne nasıl başladı? 1 Dolar kaç tl, Euro ne kadar oldu? Serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016). Serbest piyasada döviz kurları gün açılışını yaptı. Döviz fiyatlarını güncel olarak takip eden insanların hemen hemen her gün sordukları soruların başında 1 dolar kaç tl ve euro ne kadar oldu gibi sorular mevcut. İşte güncel olarak serbest piyasada döviz fiyatları (29.08.2016)

İstanbul serbest piyasada dolar 2,9540, euro 3,3102 liradan güne başladı.  Kapalıçarşı'da 2,9526 liradan alınan dolar 2,9540 liradan satılıyor. 3,3075 liradan alınan euronun satış fiyatı ise 3,3101 lira olarak belirlendi.

Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,9250 lira, euronun satış fiyatı ise 3,3150 lira olmuştu. 

DÖVİZ NEDİR?
Döviz, dar anlamda (çek, poliçe gibi) yabancı parayı temsil eden belgeler. Türkçede yabancı ülkelerin paralarına da döviz denmektedir.[1] Herhangi bir ülkenin parasının, başka bir ülkenin (veya ülkelerin) parasına dönüştürülmesiyle ilgili işlemlere de döviz işlemi veya kambiyo işlemi denir. Döviz kelimesi Türkçeye Fransızca'daki deviseden geçmiştir. Genel olarak döviz dendiğinde milletlerarası ödemelerde kullanılan ödeme araçlarının tamamı ifade edilir. Ekonomik açıdan bakıldığında döviz, iktisadi anlamda bir mal niteliğindedir. Döviz borsaları bazı özel nitelikleri olan piyasalardır. Kısaca belirtmek gerekirse, New York, Londra, Tokyo, Frankfurt, Zürich ve Paris en büyük döviz borsaları arasında bulunmaktadır. Ancak, döviz piyasalarını belirli bir yer veya mekanla sınırlı piyasalar olarak düşünmek doğru değildir.

SERBEST PİYASA NE ANLAMA GELİRserbest piyasa ile ilgili görsel sonucu

Serbest piyasa, ürünün fiyatının alıcı ve satıcının karşılıklı olarak anlaşmasıyla belirlendiği, arz ve talebine hükümet tarafından müdahale yapılmayan bir piyasadır. Fakat, her ne kadar serbest piyasa, hükümetin arz, talep veya fiyatlar üzerine herhangi bir müdahale yapmamasını gerektirse de, tüccarların birbirlerini zorlamamasını ya da aldatmamasını da gerektirir. Bu yüzden tüm alım ve satımlar gönüllü olarak yapılır.

Serbest piyasa tanımı, hükümetin ekonomik müdahalelerini, sadece, piyasa katılımcılarının arasında gerçekleşebilecek zorlama veya sahtekarlık gibi durumlarda olmak üzere, büyük ölçüde kısıtlanmamasını savunan laissez-faire ekonomik felsefesi ile yakından bağlantılıdır. Bu yüzden, hükümetin gücü savunmaya yönelik bir şekilde sınırlandığı için, hükümet, serbest pazaryerinin bakımını karşılama amacı için vergi almak dışında gücünü kullanmaz. Bazı serbest piyasa avukatları, piyasanın savunma veya yasaların uygulanması gibi hizmetleri sağlamada daha iyi olacağını düşündükleri için, vergilendirmeye de karşı çıkmaktadır. Örneğin, anarko-kapitalistler, hakemlik ajansları ve özel savunma ajansları kullanmayı tercih etmektedirler.

Görüntülenme : 529 Yayınlanma Tarihi: 29/08/2016 08:02:52

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin