'Tutması garanti' diyerek sosyal medyadan verdikleri ilanlarla binlerce lira dolandırdılar

Mersin'de tutmuş gibi gösterilen sahte bahis kuponlarıyla dolandırıcılık yapan 5 kişi gözaltına alındı. Ülke genelinde benzer yöntemle çok sayıda kişinin dolandırıldığını tespit eden polis ekipleri, operasyonda çok sayıda dijital materyali de ele geçirdi. İşte olayın ayrıntıları...

Yayınlanma Tarihi: 29.01.2021 11:31
Değiştirme Tarihi: 29.01.2021 11:31

Mersin Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, M.K. isimli kişinin 19 bin lira dolandırıldığı iddiasıyla yaptığı şikayet üzerine harekete geçerek kimlik tespiti yaptığı şüphelilerin hesaplarını takip etmeye başladı. 

10 ay boyunca yürütülen teknik takip ve incelemede bu kişilerin Facebook ve Instagram üzerinden, 'kazanma garantili' iddia kuponu yaptıklarına dair reklam veridklerini ve dolandıracakları kişilerle özel mesajla iletişime geçtikleri tespit edildi.

Bu kişilerin, photoshop programını kullanarak, kuponlar üzerinde oynama yaptıkları ve kuponların kazanılmış gibi gösterdiği ifade edildi. Şüpheliler, paranın vergisi var diyerek ayrıca karşıdaki kişilerden de para istedi.

Ülke genelinde çok sayıda kişinin bu şekilde dolandırıldığını tespit eden polis, elde edilen bilgiler doğrultusunda Mersin'de şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyonda, E.E., O.E., İ.D., Ö.K. ve M.S. isimli şahıslar gözaltına alınırken, adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şahıslardan E.E. çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, İ.D., Ö.K. ve M.S. hakkında ev hapsi, O.E. hakkında ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılması kararı verildi.

Şüphelilerden ele geçirilen cep telefonlarının incelemesinde 3 şahsı daha tespit eden ekipler, onları da yakalama çalışmalarını sürdürüyor.

İHA