'Mutasyon' önlemi için çiftlere 'hamilelik planlarını erteleyin' tavsiyesi

Koronavirüs salgınının başından bu yana zor günler geçiren Brezilya'da Sağlık Bakanlığı, Covid-19 mutasyonu P1 varyantının hamilelerde daha agresif olduğunu açıkladı. Bakanlık bu nedenle, çiftlere 'hamilelik' planlarını ertelemeleri yönünde tavsiyede bulundu. 

Yayınlanma Tarihi: 17.04.2021 13:47
Değiştirme Tarihi: 17.04.2021 13:48
'Mutasyon' önlemi için çiftlere 'hamilelik planlarını erteleyin' tavsiyesi

Brezilya'da Sağlık Bakanlığı yetkilisi Raphael Parente dün bir basın toplantısı düzenledi. Parente, bu toplantıda koronavirüs mutasyonu olan p1 varyantının hamile kadınlara karşı çok daha tehlikeli ve agresif olduğunu belirtti. Parente, çiftlere 'hamilelik' planlarını ertelemeleri yönünde tavsiyede bulundu. 

Parente, "Mümkünse hamileliği biraz daha iyi bir zamana kadar erteleyin. Uzmanların klinik deneyimleri, bu yeni varyantın hamile kadınlarda daha agresif olduğunu gösteriyor" dedi.

Amazon şehri Manaus'ta ortaya çıkan P1 varyantı, Brezilya'da can kayıplarında ve vaka sayılarında artışa neden oldu. Bilim insanları, ülkenin ölü sayısını 350 binin üzerine çıkaran enfeksiyon dalgasının arkasındaki ana faktörün P1 varyantı olduğuna inanıyor. Brezilya'da salgın giderek daha genç insanları etkiliyor ve hastaneler tarafından paylaşılan verilerde, Mart ayında yoğun bakımdaki tüm hastaların yarısından fazlasının 40 yaşında veya daha genç olduğu ifade ediliyor.

Kaynak: DHA