'Maşallah şuna bak' sözleriyle gündem olan İlber Ortaylı ilk kez konuştu

'Maşallah, şuna bak' sözleri birkaç gündür sosyal medyanın gündeminde. Olay ise ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile sunucu Cansu Canan Özgen'in Instagram canlı yayınında yaşandı. Yayının bittiğini ve kameranın kapandığını düşünen İlber Ortaylı, Cansu Canan Özgen'e 'Maşallah, şuna bak' ifadelerini kullandı. Sosyal medyada ses getiren bu sözler için Ortaylı'ya çeşitli ithamlarda bulunuldu. İlber Ortaylı konuyla ilgili ilk kez konuştu. İlber Ortaylı,  “Taciz ve kompliman arasında fark var. Güzel, akıllı ve başarılı olana maşallah denir. Başka ne denir ki?” diye sordu.

Yayınlanma Tarihi: 28.12.2020 10:16
Değiştirme Tarihi: 28.12.2020 10:16
'Maşallah şuna bak' sözleriyle gündem olan İlber Ortaylı ilk kez konuştu

Hürriyet'ten Fulya Soybaş'a konuşan İlber Ortaylı, birkaç gün önce sunucu Cansu Canan Özgen'in Instagram canlı yayınına konuk oldu. Yayın bitti ve yayının sonunda da Cansu Canan Özgen, “Hocam sağlık sıhhat diliyorum, görüşmek üzere” dedi. Ortaylı da “Sağ ol” diye yanıt verdi. Yayının sona erdiğini sanan Ortaylı’nın ağzından kamera kapanmadan “Maşallah, şuna bak” sözleri dökülürken sunucu Özgen ise Ortaylı’nın sözlerine gülerek “hocam” yanıtını verdi. Video sosyal medyada bir anda yayıldı. Yüzlerce kişi videoyu alıntılayarak ‘taciz’ yorumu yaparken yüzlerce kişi de hocanın yaşından dem vurup ‘erkeklik’ esprileri yaptı. İlber Ortaylı ise ilk kez konuştu. Genç sunucu ile ilk kez program yapmadığını belirterek “Vallahi ben çok akıllı, güzel ve kendini geliştirmiş buluyorum yayın yaptığım hanım kızı. Hakikaten de maşallah. Güzel olduğu zaten belli. Giyimi, makyajı, duruşu, soru soruşu, konuya hâkimiyeti, Türkçeyi doğru ve güzel kullanışı... Buna tabii ki maşallah denir. Başka ne denir?” diye sordu ve şöyle devam etti:

"ONLARIN ANLADIĞI TÜRDEN BİR MAŞALLAH DEĞİL BU"

“Bir iltifatı, bir takdiri, bir maşallahı alıp... Üzerinden #metoo hareketi benzeri bir taciz devşirmek akıl alır gibi değil. #metoo hareketi bu kadar basit mi? Türkiye’nin bu konuda zaten ciddi bir problemi var. Her şey bu kadar basitleştirilmemeli. Biraz Catherine Denuve okusunlar. (Dünyaca ünlü yıldız taciz karşıtı hareketin ‘püritenliğe’ vardığı, erkeklerin kadınlara iltifat etmekte özgür olması gerektiğini anlatan bir mektup yazmıştı.) Ben bu hanımla kaç zamandır program yapıyorum. Gerçekten iyi. Kendini geliştirdi, TV dünyasında Türkçesi en iyi olanlardan. Okuyor, soruyor, saçmalamıyor. Giyimi, kuşamı, makyajı, duruşu, eli yüzü güzel. Ben ona her zaman ‘maşallah’ derim. Gerçekten aptallar! Taciz lafları türemiş. Olacak iş değil. Onların anladığı türden maşallah değil bu... Türkiye’de sosyal medya Agora. Herkes konuşuyor, fazla gürültü var.” ‘Program sonunda Canan Hanım ile konuştunuz mu?’ soruma ise “Konuşmadım. Yine program yapacağız. O zaman konuşuruz” yanıtını verdi.