'Korona, ABD'ye bilinenden 1 ay önce geldi' iddiası karşısında uzmanlar ikiye bölündü!

ABD'de de California Üniversitesi’nden (UCLA) Dr. Joann Elmore ve meslektaşları, koronavirüsün ülkeye tahmin edilenden daha önce ulaşmış olabileceğini ortaya koyan bir çalışmaya imza attı. Söz konusu çalışmayı bazı bilim insanları onaylarken, bazıları da karşı çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 16.09.2020 12:47
Değiştirme Tarihi: 16.09.2020 12:47
'Korona, ABD'ye bilinenden 1 ay önce geldi' iddiası karşısında uzmanlar ikiye bölündü!

Aralık 2019’da ortaya çıkıp, kısa sürede dünyaya yayılan koronavirüs, bugüne kadar 935 binden fazla insanın yaşamını yitirmesine neden oldu. Korona salgınının merkez üssü olan ABD’de önemli bir çalışma yapıldı. California Üniversitesi’nden (UCLA) Dr. Joann Elmore ve meslektaşları, gerçekleştirdikleri çalışmayla koronavirüsün ülkeye tahmin edilenden daha önce ulaşmış olabileceğini öne sürdü. 

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) verilerine göre ABD’deki ilk koronavirüsü vakası Ocak 2020’de Washington’da kayıtlara geçti. Söz konusu kişi, salgının ortaya çıktığı Wuhan’a gittikten sonra ABD’ye dönmüştü. UCLA’nın sağlık sistemi ile üç hastane ve 180 kliniğin verilerinden oluşan 10 milyon tıbbi kaydı inceleyen Elmore ve ekibi, koronavirüsünün ABD’deki varlılığının 22 Aralık’a kadar uzanabileceğini söyledi. 

DR. ELMORE, ARTIŞA DİKKAT ÇEKTİ

Dr. Elmore, CNN International’a yaptığı açıklamada, o tarihlerde rapor edilen solunum yolu hastalıklarında ciddi bir artış olduğunu vurgulayarak, “Hastalar arasında öksürük şikayetiyle gelenlerin oranının yüzde 50 arttığını tespit ettik. Bu normalde karşılaştığımızdan ortalama olarak 1000 ekstra fazla hasta demek. Bu vakalardan bazıları grip bazıları da başka sebeplerden olabilir. Ancak bu derece yüksek rakamlar dikkat çekici” diye konuştu. 

DESTEK VERENLER VAR 

Söz konusu çalışmaya destek verenler olduğu kadar karşı çıkanlar da var. Cleveland Üniversitesi Hastanesi’nden enfeksiyon hastalıkları uzmanı Dr. Claudia Hoyen, çalışmayı benimsediğini ve koronavirüsün ABD’de çok daha erken ortaya çıktığına inandığını belirtti. Öte yandan Scripps Araştırma Enstitüsü’nden Prof. Dr. Kristian Andersen ise iddialara karşı çıktı ve şunları söyledi: “SARS-CoV-2 genetik verileri pandeminin Kasım sonu veya Aralık ayı başında Çin’de ortaya çıktığını gösteriyor. Dolayısıyla virüsün Aralık 2019’da geniş çaplı yayılmasının bir yolu yok. Aynı genetik verilere baktığımızda ABD’de geniş çaplı bir bulaşmanın Şubat 2020’den önce başladığını söyleyemeyiz.”